3
مدیریت

09196056862

نتایج بیشتر ...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

شبکه ارتباطی راهبردی امکان ، شاهراه حرکت به سمت بازارهای بین المللی

نتایج بیشتر ...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

شبکه ارتباطی راهبردی امکان ، شاهراه حرکت به سمت بازارهای بین المللی

فهرست مطالب این مقاله

چطور بدهی ام را کم کنم؟

امیدواریم از خواندن این مطلب، ((چطور بدهی ام را کم کنم؟)) لذت ببرید و برایتان مفید باشد،از همراهی شماسپاسگذاریم.

بازاریابی یا مارکتینگ چیست؟

امیدواریم از خواندن این مطلب، ((بازاریابی یا مارکتینگ چیست؟)) لذت ببرید و برایتان مفید باشد،از همراهی شماسپاسگذاریم.

عنوان مقاله :

دسته بندی مقاله :

اخبار اقتصادی چیست؟ ویژگی های اخبار اقتصادی چیست؟

اخبار اقتصادی چیست؟ ویژگی های اخبار اقتصادی چیست؟
خبر اقتصادی یکی از پر بیننده ترین اخبار ایران و جهان است که به صورت لحظه به لحظه مهم ترین و جدید ترین وقایع و رویدادهای دنیا در حوزه های مختلف مانند نفت، قیمت سکه، طلا، نرخ ارز و دلار، نفت و … را اطلاع رسانی می کند.

خبر اقتصادی یکی از پر بیننده ترین اخبار ایران و جهان است که به صورت لحظه به لحظه مهم ترین و جدید ترین وقایع و رویدادهای دنیا در حوزه های مختلف مانند نفت، قیمت سکه، طلا، نرخ ارز و دلار، نفت و … را اطلاع رسانی می کند. به بیانی دیگر می توان گفت که اخبار اقتصادی اخباری است که به سود و زیان، تورم، سرمایه گذاری ها و … می پردازد و در تلاش است که مردم را از شرایط اقتصادی ایران و جهان آگاه سازد.اهمیت ویژه خبرهای اقتصادی موجب شده که علاوه بر صدا و سیما و تلویزیون، مجله های خبری، فضای مجازی و وب سایت، روزنامه نیز همواره در تلاش باشند که بروز ترین خبرها و مسائل اقتصادی را در کوتاه ترین زمان ممکن پوشش دهند.

مهم ترین ویژگی های اخبار اقتصادی

خبرهای اقتصادی دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند که موجب شده از سایراخبار متمایز شوند و از جمله مهم ترین ویژگی های این دسته از اخبار می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • جامعیت و در برگیرنده

اخبار اقتصادی جامع و کامل هستند به طوری که می توانند تمامی زوایای یک موضوع را تحت پوشش قرار دهند. از این رو شنوندگان این اخبار اگر آن را تا انتها دنبال کنند می توانند به پاسخ سوالاتی که در ذهن خود دارند دست یابند.

 • تخصصی و علمی هستند

خبرهای اقتصادی بسیار مهم هستند و باید بر اساس مدارک و شواهد و به صورت دقیق و علمی بیان شوند. از این رو نمی توان آن ها را به زبان ساده و عامیانه بیان نموده و به دانش و تخصص خاصی نیاز دارند.

 • آگاهی بخشی

از دیگر ویژگی های اخبار اقتصادی می توان به آگاهی بخش بودن آن ها اشاره نمود. زیرا این نوع خبرها دارای تاثیر مستقیمی بر روی شرایط معیشتی و زندگی افراد جامعه هستند. از این رو باید گزارشات اقتصادی و زمان ارائه تسهیلات مختلف و … به صورت دقیق اطلاع رسانی شوند. در صورتی که به تمامی زوایا و جزئیات یک خبر سرمایه گذاری یا … به طور کامل بیان نشود قطعا مردم نمی توانند یک تصمیم گیری قطعی و منطقی در خصوص شرکت یا عدم شرکت در آن بگیرند.

 • مرتبط بودن با فعالیت های اقتصادی جامعه

خبرهای اقتصادی تمامی موضوعات اقتصادی کشور که زندگی مردم وابسته به آن ها است مانند سرمایه گذاری در بورس و اوراق بهادار، سهام عدالت، تسهیلات بانکی، ارائه سبد کالا و … را اطلاع رسانی می کند تا عموم مردم از آن آگاه شوند. از این رو این دسته اخبار دنبال کنندگان بسیاری دارد.

یک خبر نگار اقتصادی باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

همانطور که اشاره شد اخبار اقتصادی بسیار مهم و حساس هستند و انتقال و انتشار آن ها باید به صورت دقیق و تخصصی صورت بگیرد تا مردم جامعه با آگاه شدن از نقاط ضعف و قوت مسئله بتوانند تصمیم گیری بهتری در رابطه با امور معیشتی و زندگی خود داشته باشند. بنابراین تمامی خبرنگاران شرایط لازم برای فعالیت در این حوزه را ندارند. فردی که به عنوان خبرنگار در حوزه های مختلف اقتصادی فعالیت دارد باید دارای ویژگی های زیر باشد:

 • تخصص و تجربه کافی داشته باشد
 • دارای لحنی شفاف و گویا باشد
 • از حاشیه پردازی یا نظریه پردازی به دور باشد

خبر نگار اقتصادی چه وظایفی دارد؟

خبرنگاران اقتصادی اولین گروهی هستند که در هنگام وقوع هر رویداد اقتصادی باید در صحنه حاضر شوند و ضمن اطلاع رسانی دقیق خبر نظرات مردم و مسئولین را نیز منتشر کنند. در واقع این افراد به عنوان یک خبرنگار اقتصادی دارای وظایفی هستند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • ارائه مهم ترین اطلاعات با توجه به میزان اهمیت آن ها
 • جمع آوری نمودن اطلاعات در رابطه با حوزه اقتصادی و تجزیه و تحلیل آن ها
 • تحقیق در مورد اتفاقاتی مثل بالا رفتن نرخ ارز و عوامل تاثیر گذار بر اقتصاد جهانی
 • تنظیم وقت مصاحبه با شخصیت های برجسته و موفق اجتماعی و راز موفقیت آن ها
 • بررسی و ارزیابی جدید ترین اخبار و اتفاقات و بحث در مورد آن ها با افرادی که در آن حوزه تخصص دارند
 • تعیین صحت خبر و نشر و توسعه آن
 • انتقال اخبار در کوتاه ترین زمان ممکن از طریق تلفن و یا سایر سیستم های ارتباطی
 • ارتقا دانش و اطلاعات خود به منظور شناخت بهتر رایج ترین پدیده های اقتصادی