فهرست مطالب این مقاله

چطور بدهی ام را کم کنم؟

امیدواریم از خواندن این مطلب، ((چطور بدهی ام را کم کنم؟)) لذت ببرید و برایتان مفید باشد،از همراهی شماسپاسگذاریم.

بازاریابی یا مارکتینگ چیست؟

امیدواریم از خواندن این مطلب، ((بازاریابی یا مارکتینگ چیست؟)) لذت ببرید و برایتان مفید باشد،از همراهی شماسپاسگذاریم.

عنوان مقاله :

دسته بندی مقاله :

افزایش تقاضای پناهگاه امن سرمایه‌گذاری/ ادامه روند صعودی طلا با عقب نشینی بازارهای سهام

اقتصاد آنلاین – اکرم شعبانی؛ نگاهی به سیر تاریخی بازارهای سهام نشان می‌دهد که دو ماهه سپتامبر و اکتبر می‌تواند ماهی پرتلاطم برای بازارها باشد و از همین رو هر سه شاخص اصلی ایالات متحده نخستین روز معاملاتی هفته را کاهشی آغاز کردند. دو بازار کلیدی خارجی نیز شرایط را برای ادامه روند صعود فلزات گرانبها فراهم کرده است: شاخص دلار آمریکا روز گذشته نزولی و قیمت نفت خام افزایشی بود. بر این اساس روز گذشته طلای آتی دسامبر با ۱۱ دلار افزایش به قیمت ۱۷۶۹.۴۰ دلار در هر اونس و نقره آتی دسامبر در بازار کومکس نیویورک با ۰.۱۲۹ دلار کاهش به قیمت ۲۲.۶۶۵ دلار در هر اونس معامله شد.

بازارهای جهانی سهام روز گذشته روند ترکیبی داشتند. در ایالات متحده با ریزش سهام شرکت‌های فناوری، هر سه شاخص اصلی نزولی بود و به نظر می‌رسد در آغاز هفته معاملاتی سرمایه‌گذاران ریسک گریزی بیشتری دارند. گزارش‌ها حاکی از آن است که معاملات اورگراند غول توسعه املاک و مستغلات چینی در هنگ کنگ متوقف شده است اگرچه همزمان گزارش‌هایی از خرید این شرکت توسط یک شرکت بزرگتر وجود دارد. بازارهای سهام چین به دلیل تعطیلات روز ملی و هفته طلایی تا روز جمعه تعطیل هستند.

همزمان دولت بایدن و دموکرات‌ها همچنان در تلاش برای توافق بر سر لایحه مخارج کلان هستند این در حالی است که تلاش برای افزایش محدودیت‌های بدهی ایالات متحده و پرداخت مخارج دولت در ماه جاری و ماه‌های پس از آن ادامه می‌یابد.

همچنین برخی گزارش‌ها حاکی از حضور جنگنده‌های چینی بر فراز خاک تایوان است و مقامات تایوان برای حل این مساله از مقامات ایالات متحده درخواست کمک کرده‌اند. ایالات متحده آمریکا در واکنشی، وضعیت ایجاد شده را بی ثبات کننده خوانده است.

در بازارهای کلیدی خارجی، شاخص دلار آمریکا پس از دستیابی به بالاترین سطح ۱۲ ماه گذشته خود روند کاهشی در پیش گرفت. معاملات آتی نفت خام نیمکس با ادامه روند افزایشی به بالاترین سطح ۷ سال گذشته خود رسید و هر بشکه نفت خام به قیمت ۷۸ دلار معامله شد. همچنین بازده اوراق قرضه ده ساله خزانه‌داری ایالات متحده به حدود ۱.۴۷۵ درصدی رسید.

نمودار روند حرکت ۲۴ ساعته قیمت طلا

(نمودار روند حرکت ۲۴ ساعته قیمت طلا)

از دیدگاه فنی، قیمت‌های آتی طلای دسامبر در نمودار خارج از بازار روز گذشته صعودی شد. با این وجود روند نزولی معاملات همچنان از مزیت فنی کلی کوتاه مدت برخوردار است. روند نزولی قیمت چهار هفته‌ای همچنان در نمودارهای میله‌ای روزانه مشهود است. هدف بعدی صعودی قیمت طلا دستیابی به سطح مقاومت ۱۸۰۰ دلار در هر اونس و هدف بعدی نزولی قیمت‌ها رسیدن به زیر سطح حمایتی کامل ۱۷۰۰ دلار در هر اونس است. سطح مقاومت نخست طلا در بالاترین سطح قیمت معاملات روز گذشته یعنی ۱۷۷۱.۵۰ دلار در هر اونس و سطح مقاومت دوم ۱۷۷۵ دلار در هر اونس است. سطح حمایتی نخست طلا در پایین‌ترین سطح قیمت معاملات روز گذشته یعنی ۱۷۴۷.۷۰ دلار در هر اونس و سطح حمایتی دوم ۱۷۳۷.۵۰ دلار در هر اونس عنوان شده است.

(نمودار روند حرکت ۲۴ ساعته قیمت نقره)

(نمودار روند حرکت ۲۴ ساعته قیمت نقره)

روند نزولی معاملات آتی نقره همچنان از مزیت فنی کلی کوتاه مدت برخوردار است. قیمت‌ها در نمودار نزولی چهار هفته‌ای قرار دارد. هدف بعدی صعودی قیمت نقره دستیابی به سطح مقاومت فنی ۲۴ دلار در هر اونس و هدف بعدی نزولی قیمت‌ها رسیدن به زیر سطح حمایتی ۲۰ دلار در هر اونس است. سطح مقاومت نخست نقره در بالاترین سطح قیمت معاملات روز گذشته یعنی ۲۲.۸۰۵ دلار در هر اونس و سطح مقاومت دوم ۲۳ دلار در هر اونس مشاهده شده در حالی که سطح حمایتی نخست نقره بر روی کمترین سطح قیمت معاملات روز گذشته یعنی ۲۲.۲۹ دلار در هر اونس و سطح حمایتی دوم بر روی ۲۲ دلار در هر اونس قرار گرفته است.