3
مدیریت

09196056862

نتایج بیشتر ...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

شبکه ارتباطی راهبردی امکان ، شاهراه حرکت به سمت بازارهای بین المللی

نتایج بیشتر ...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

شبکه ارتباطی راهبردی امکان ، شاهراه حرکت به سمت بازارهای بین المللی

فهرست مطالب این مقاله

چطور بدهی ام را کم کنم؟

امیدواریم از خواندن این مطلب، ((چطور بدهی ام را کم کنم؟)) لذت ببرید و برایتان مفید باشد،از همراهی شماسپاسگذاریم.

بازاریابی یا مارکتینگ چیست؟

امیدواریم از خواندن این مطلب، ((بازاریابی یا مارکتینگ چیست؟)) لذت ببرید و برایتان مفید باشد،از همراهی شماسپاسگذاریم.

عنوان مقاله :

دسته بندی مقاله :

بازار طلا در مرحله ثبات؛ خرید کنید

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از همشهری، اما هجوم سرمایه‌گذاران خرد برای خرید سکه در کنار عامل رشد نرخ دلار، قیمت طلا و سکه را تا اوایل آبان‌ماه امسال به اوج رساند. پس از اینکه سکه از 16میلیون تومان فراتر رفت، تقاضا یکباره کاهش یافت.  طی دو‌ماه گذشته به گفته مسئولان صنفی، بازار طلا و سکه تهران در رکود مطلق بوده است. دبیر اتحادیه طلا و جواهر تهران معتقد است ریسک سرمایه‌گذاری در بازار فلز زرد کاهش یافته و مردم می‌توانند به ثبات قیمت‌های کنونی اعتماد و خرید و فروش را دوباره از سر بگیرند. نادر بذرافشان، در گفت‌وگو با همشهری از بهترین شیوه‌های سرمایه‌گذاری در این بازار می‌گوید.

وضعیت کنونی بازار طلا از لحاظ تقاضا و فروش چگونه است؟

بازار طلا پیش از تعطیلات کرونا دچار رکود بود و بعد از تعطیلات این رکود تشدید شده است. هم‌اکنون مبادلاتی در بازار طلا انجام نمی‌شود. زمانی که نوسان قیمت بیشتر بود باز مبادلات انجام می‌شد و بر حسب شرایط قیمتی تقاضا برای خرید یا فروش وجود داشت ولی الان و به‌ویژه بعد از بازگشایی بازارها نوسانات قیمتی به‌گونه‌ای بوده که بیشتر خریداران یا فروشندگان ترجیح می‌دهند برای معامله عجله نکنند و منتظر وضعیت آینده بازار بمانند.

یعنی بازار وارد فاز رکود شده است؟

افزایش بهای انس جهانی و همچنین رشد قیمت دلار در هفته گذشته قیمت‌ها را در بازار طلا و سکه افزایش داد ولی بعد دوباره بازار وارد فاز کاهش شد.طوری که سکه حدود یک میلیون تومان و طلای 18عیار حدود 35هزار تومان نسبت به قیمت اوج آن کاهش قیمت داشتند. رکود بازار در هفته گذشته ادامه داشت و تقاضا برای خرید مصنوعات طلا و سکه با کاهش چشمگیر مواجه بود. مردم در شرایط کنونی تنها نظاره‌گر هستند؛ نه تقاضایی برای خرید وجود دارد و نه تقاضایی برای فروش. عده‌ای معتقدند قیمت‌ها بیش از این کاهش خواهد داشت و عده‌ای برعکس تصور می‌کنند افزایش خواهیم داشت به همین دلیل فعلا هیچ داد و ستدی در بازار طلا و سکه انجام نمی‌شود.

پیش‌بینی شما چیست؛ قیمت‌ها کاهش خواهد داشت یا افزایش؟

به اعتقاد من در یک هفته تا 10روز گذشته بازار طلا ثبات پیدا کرده و از این به بعد صاحبان نقدینگی می‌توانند مبادلاتشان را انجام دهند. قیمت‌ها در چند روز گذشته تغییر چندانی نداشته و می‌توان پیش‌بینی کرد نوسان چشمگیری در بازار نخواهیم داشت. با این حال پیش‌بینی آینده بازار طلا بدون درنظر گرفتن بهای انس جهانی، قیمت ارز در بازارهای داخلی و عامل تقاضا، ممکن نیست. هم‌اکنون عرضه فراوان است اما تقاضایی وجود ندارد. اگر نوسان زیادی در انس جهانی نداشته باشیم با توجه به ثبات نسبی قیمت دلار، احتمال اینکه در بازار طلا نوسان زیادی داشته باشیم بسیار کم است. بازار به سمتی رفته که ثبات در بازار حاکم است و مردم می‌توانند دادوستد کنند.

به‌نظر می‌رسد سکه از 12میلیون فاصله زیادی نمی‌گیرد، آیا این قیمت را قیمت واقعی و تعادلی سکه می‌دانید؟

قیمت سکه 11میلیون و 800تا 900هزار تومان است و نوسانات روزهای اخیر هم در همین محدوده بوده است. در شرایطی که تقاضایی در بازار سکه مشاهده نمی‌شود، کاهش و افزایش‌های کنونی بازار کاملا وابسته به تغییرات جهانی و دلار ارزیابی می‌شود و البته این نوسانات طبیعی است. معتقدم قیمت‌های کنونی با توجه به ثبات بازار ارز تغییرات ماندگاری نخواهد کرد و افزایش قیمت سکه به 12میلیون یا بالاتر، افزایش قیمت کاذب است.

پس به اعتقاد شما متقاضیان خرید می‌توانند به قیمت‌های کنونی اعتماد کنند و خرید و فروش را از سر بگیرند؟

بازار طلا و سکه کاملا در ثبات است ؛ توصیه می‌کنم سرمایه‌گذاران مبادلات مورد نیاز خود را انجام دهند. با توجه به اینکه در سال رونق تولید قرار داریم از سرگیری مبادلات در بازار طلا و سکه می‌تواند به رونق کار و تولید و فعالیت این صنف نیز که امسال با افت شدید تقاضا وضعیت چندان مناسبی نداشت کمک کند.

اگر کسی به قصد سرمایه‌گذاری بازار طلا را انتخاب کند، توصیه شما چیست؛ خرید مصنوعات طلا، سکه یا طلای آب شده؟

برای سرمایه‌گذاری قطعا خرید مصنوعات طلا را توصیه می‌کنم و بعد از آن خرید سکه. توصیه اکید من این است که اگر برای سرمایه‌گذاری، بازار طلا را انتخاب می‌کنند، جز مصنوعات طلا و سکه، به حوزه‌های دیگر ازجمله طلای آب شده وارد نشوند تا ضرر نکنند. توصیه من برای اینکه مردم بتوانند خرید خوب، مطمئن و در عین حال به صرفه تری داشته باشند این است که سراغ مصنوعات با اجرت ساخت کمتر بروند. منظور به هیچ عنوان طلای دست دوم نیست بلکه مصنوعاتی مثل انواع النگو و زنجیر که ساختار ساده‌تری دارند، کار کمتری برده‌اند و به همین نسبت اجرت ساخت پایین‌تری هم دارند. چنین خریدی هم می‌تواند سرمایه خریدار را حفظ کند و هم می‌تواند به رونق تولید کمک کند. ضمن اینکه پیامدهای احتمالی مثل تقلب در عیار طلای خریداری شده را نیز نخواهند داشت.