فهرست مطالب این مقاله

چطور بدهی ام را کم کنم؟

امیدواریم از خواندن این مطلب، ((چطور بدهی ام را کم کنم؟)) لذت ببرید و برایتان مفید باشد،از همراهی شماسپاسگذاریم.

بازاریابی یا مارکتینگ چیست؟

امیدواریم از خواندن این مطلب، ((بازاریابی یا مارکتینگ چیست؟)) لذت ببرید و برایتان مفید باشد،از همراهی شماسپاسگذاریم.

عنوان مقاله :

دسته بندی مقاله :

تداوم سایه برجام بر بازار ارز تهران/دو نیمه متفاوت در قیمت درهم

تداوم سایه برجام بر بازار ارز تهران/دو نیمه متفاوت در قیمت درهم
اقتصادنیوز: امروز 9 آبان 1400 بازار ارز و طلای تهران همچنان با اخبار برجام شاهد عقب نشینی قیمت طلا، قیمت دلار و قیمت سکه بود.

تداوم سایه برجام بر بازار ارز تهران/دو نیمه متفاوت در قیمت درهم

به گزارش اقتصادنیوز ، قیمت دلار این روز ها  در سایه برجام درحال عقب گرد است. در کانال های تلگرامی بازار ارز خبری در مورد اظهارات بلینکن در مورد برجام برجسته شده است.  وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه ای گفت: واشنگتن در حال مذاکره با شرکای خود برای بازگرداندن ایران به توافق هسته ای است. همچنین آنتونی بلینکن گفته است آمریکا همچنان معتقد است دیپلماسی بهترین راه پیش رو برای بازگرداندن برنامه هسته ای ایران به چارچوبی است که تحت برجام قرار داشت. همچنین وزیر امور خارجه آمریکا ازآغاز مذاکرات ایران و اروپا در اواخر نوامبر خبر داد. 

قیمت دلار از روز گذشته تحت تاثیر اخبار برجام به زیر مرز حساس 27 هزار 500 تومان رفته است و هنوز نتوانسته است خود را  به بالای این مرز برساند. این اسکناس آمریکایی عصر امروز مانند روز گذشته کاهش را تجربه کرد و در نهایت با قیمت 27 هزار و 460 تومان  بسته شد. 

دو نیمه متفاوت در قیمت درهم

قیمت درهم در بازار ارز امروز و در ساعات ابتدایی معاماملات برای مدتی افت کرد و به زیر  مرز 7هزار و 500 تومان رفت  و در نهایت  با ۳۰ تومان کاهش بر روی 7 هزار و 470 تومان قرار گرفت. قیمت درهم در ساعات پایانی معاملات نقدی امروز با مقاومت توانست جایگاه را پس بگیرد و مانند روز شنبه با قیمت  7هزار و 500 تومان معامله شود. با عبور قیمت درهم از مرز ۷ هزار و ۵۰۰ تومان انتظارات افزایشی در بازار سکه تقویت می‌شود.

با ضرب کردن این عدد در نرخ تبدیل درهم (3.673) عدد 27 هزار و 547 هزار تومان بدست می آمد که  در نتیجه حباب قیمتی دلار با مقیاس درهم در طول معاملات امروز منفی بود.

قیمت طلا و سکه همچنان در ریزش

بازار طلا هم مانند بازار ارز در سایه برجام نشسته و در حال استراحت است. بازار جهانی طلا امروز یکشنبه به دعلت تعطیل رسمی بسته بود. قیمت  اونس طلا در بازار دیروز به  ۱۷۸۴ دلار رسید .قیمت طلا 18 عیار امروز یکشنبه 9 آبان 1400 با کاهش ۰.۲۷ درصدی به 1میلیون و 168 هزار و 200 تومان رسید. 

قیمت سکه هم به مراتب با افت قیمت دلار وارد فاز نزولی شد. قیمت سکه روز گذشته نسبت به روز پنجشنبه ثبات پیدا کرد و با 11 میلیون و 870 هزار تومان به پایان رسید.قیمت سکه عصر امروز در مقایسه با قیمت انتهایی روز گذشته 55 هزار تومان ارزان شد و  قیمت 11 میلیون و 815 هزار تومان را برای خود ثبت کرد.  با احتساب قیمت 27 هزار و 460 تومان برای دلار، اندازه حباب قیمتی سکه 11 میلیون و 469 هزار تومان به دست می آمد.

سکه یک

سایر عوامل افت قیمت دلار و قیمت طلا

 معاون وزیر صمت اظهار کرد که بر اساس مصوبه جدید ستاد هماهنگی اقتصادی، مشکلات مربوط به ایفای تعهدات ارزی صادراتی و بازگشت ارز حاصل از صادرات رفع خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی نیز از افزایش میزان عرضه در سامانه نیما خبر داده و تحلیل‌گران معتقدند با افزایش درآمدهای ارزی دولت، بانک مرکزی در تلاش است از طریق ابزارهای مالی، نوسان قیمت دلار را کنترل کند. در کنار این اخبار یه خبر منفی منفی هم به چشم می خورد.  دادگاه استیناف بحرین حکم محکومیت بانک مرکزی ایران و چند بانک ایرانی را در پرونده پولشویی تایید کرد.