فهرست مطالب این مقاله

چطور بدهی ام را کم کنم؟

امیدواریم از خواندن این مطلب، ((چطور بدهی ام را کم کنم؟)) لذت ببرید و برایتان مفید باشد،از همراهی شماسپاسگذاریم.

بازاریابی یا مارکتینگ چیست؟

امیدواریم از خواندن این مطلب، ((بازاریابی یا مارکتینگ چیست؟)) لذت ببرید و برایتان مفید باشد،از همراهی شماسپاسگذاریم.

عنوان مقاله :

دسته بندی مقاله :

ثبات در بازار فلزات گرانبها / همزمانی عوامل بازدارنده پیش روی قیمت طلا

اقتصاد آنلاین – اکرم شعبانی؛ به گفته کارشناسان ثبات نسبی قیمت‌ها در بازار فلزات گرانبها ناشی از آن بوده که بازارهای کلیدی خارجی با افزایش شاخص دلار و بازده اوراق قرضه در کنار کاهش قیمت نفت، شرایط را برای این بازار تحت تاثیر قرار داده است. بر این اساس روز گذشته طلای آتی دسامبر با 1.70 دلار افزایش به قیمت 1762.70 دلار در هر اونس و نقره آتی دسامبر در بازار کومکس نیویورک با 0.118 دلار کاهش به قیمت 22.495 دلار در هر اونس معامله شد.

بر اساس داده‌های گزارش ملی اشتغال ایالات متحده ADP در حالی که پیش بینی می‌شد در ماه سپتامبر 425 هزار شغل به مشاغل افزوده شود، میزان مشاغل افزوده شده بالاتر از سطح پیش‌بینی‌ها قرار گرفت و به 568 هزار شغل رسید. این در حالی است که مشاغل افزوده شده در ماه آگوست به 374 هزار شغل می‌رسید. گزارش ADP همواره پیش از گزارش وزارت کار منتشر می‌شود و قرار است گزارش وزارت کار در رابطه با مشاغل ماه سپتامبر روز جمعه منتشر شود. تعداد مشاغل غیرکشاورزی در گزارش وزارت کار، پس از رقم ناامید کننده 235 هزار شغل ماه آگوست، برای ماه سپتامبر 500 هزار شغل پیش بینی شده است.

بازارهای جهانی سهام روز گذشته عمدتا روند نزولی داشتند، در ایالات متحده هم اگرچه در ابتدای معاملات روز، روند کاهشی قابل مشاهده بود اما در نهایت هر سه شاخص اصلی، معاملات را صعودی به پایان بردند. این در حالی است که همچنان قانون‌گذاران آمریکایی برای توافق بر لایحه مخارج بزرگ دولت و لایحه محدودیت بدهی تلاش می‌کنند. گزارش‌ها حاکی از آن است که دولت بایدن مایل به کاهش حجم لایحه هزینه است تا بتواند موافقت جمهوری‌خواهان را در این زمینه کسب کند.

در دیگر گزارش‌ها از افزایش واردات طلای هند به میزان 658 درصد نسبت به سپتامبر سال 2020 خبر داده شده است. هند در حالی در ماه سپتامبر سال جاری 91 متریک تن طلا واردات داشته که این میزان در مدت مشابه سال گذشته تنها 12 متریک تن بوده است. سازندگان طلا و جواهر با افزایش ارزش روپیه پول هند همزمان با کاهش قیمت طلا توانستند از این مسیر سود بیشتری کسب کنند.

در بازارهای کلیدی خارجی، شاخص دلار آمریکا به روند افزایشی خود ادامه داد و به بالاترین سطح 12 ماه گذشته نزدیک‌تر شد. همچنین معاملات آتی نفت خام نیمکس پس از دستیابی به بالاترین سطح  7 سال گذشته، اندکی کاهش یافت و به قیمت 77.35 دلار در هر بشکه معامله شد. همچنین بازده اوراق قرضه ده ساله خزانه‌داری به محدوده 1.517 درصدی رسید.

1

(نمودار روند حرکت 24 ساعته قیمت طلا)

از دیدگاه فنی، روند نزولی معاملات آتی طلای دسامبر همچنان از مزیت فنی کلی کوتاه مدت برخوردار است. روند نزولی چهار هفته‌ای همچنان در نمودارهای میله‌ای روزانه مشهود است. هدف بعدی صعودی قیمت طلا دستیابی به سطح مقاومت 1800 دلار در هر اونس و هدف بعدی نزولی قیمت‌ها دستیابی به سطح حمایتی کمتر از 1700 دلار در هر اونس است. سطح مقاومت نخست طلا در بالاترین سطح قیمت معاملات هفته یعنی 1771.50 دلار در هر اونس و سطح مقاومت دوم 1775 دلار در هر اونس است. سطح حمایتی نخست طلا در پایین‌ترین سطح قیمت معاملات روز گذشته یعنی 1745.40 دلار در  هر اونس و سطح حمایتی دوم 1737.50 دلار در هر اونس عنوان شده است.

2

(نمودار روند حرکت 24 ساعته قیمت نقره)

روند نزولی معاملات آتی نقره دسامبر از مزیت فنی کلی کوتاه مدت برخوردار است. قیمت‌ها در نمودارهای میله‌ای روزانه همچنان برای چهار هفته آینده نزولی است. هدف بعدی صعودی قیمت نقره دستیابی به سطح مقاومت کامل 24 دلار در هر اونس و هدف بعدی نزولی قیمت‌ها رسیدن به زیر سطح حمایتی 21 دلار در هر اونس است. سطح مقاومت نخست نقره در بالاترین سطح قیمت معاملات هفته یعنی 22.805 دلار در هر اونس و سطح مقاومت دوم در 23 دلار در هر اونس مشاهده شده است همچنین سطح حمایتی نخست نقره بر روی کمترین سطح قیمت معاملات روز گذشته یعنی 22.185 دلار در هر اونس و سطح حمایتی دوم بر روی 22 دلار در هر اونس قرار گرفته است.