3
مدیریت

09196056862

نتایج بیشتر ...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

شبکه ارتباطی راهبردی امکان ، شاهراه حرکت به سمت بازارهای بین المللی

نتایج بیشتر ...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

شبکه ارتباطی راهبردی امکان ، شاهراه حرکت به سمت بازارهای بین المللی

فهرست مطالب این مقاله

چطور بدهی ام را کم کنم؟

امیدواریم از خواندن این مطلب، ((چطور بدهی ام را کم کنم؟)) لذت ببرید و برایتان مفید باشد،از همراهی شماسپاسگذاریم.

بازاریابی یا مارکتینگ چیست؟

امیدواریم از خواندن این مطلب، ((بازاریابی یا مارکتینگ چیست؟)) لذت ببرید و برایتان مفید باشد،از همراهی شماسپاسگذاریم.

عنوان مقاله :

دسته بندی مقاله :

جزئیات جدید از نحوه آزادسازی سهام عدالت

خبرگزاری فارس : مدیر عامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه(سمات) پیرامون آخرین اقدامات برای آزاد‌سازی سهام عدالت گفت: در حالی طی ۱۲ سال اخیر در مورد سهام عدالت نظر داده شده که اکنون باید کاری عملیاتی برای آن کرد. بر اساس لایحه‌ای که دولت به مجلس ارائه کرده، آزاد‌سازی سهام عدالت از طریق حذف شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی و ایجاد صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) در بازار سرمایه انجام خواهد شد. حسین فهیمی افزود: بر این اساس بین ۶ تا ۱۰ صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله تخصصی ایجاد می‌شود که سمات بر مبنای این فرآیند اقدام به تست و توسعه بستر الکترونیکی کرده که مشمولان سهام عدالت بتوانند از طریق سامانه سجام خدمات مورد‌نظر خود را دریافت کنند.

بنابراین سامانه سجام درگاه ورودی مردم برای خدمات سهام عدالت خواهد بود. وی با بیان اینکه سازمان خصوصی‌سازی متولی دریافت و تسهیل اطلاعات صحیح مشمولان سهام عدالت است، عنوان کرد: درخصوص سهام عدالت مشکل دریافت اطلاعات ناسالم یا به اصطلاح ناپاک را نخواهیم داشت، زیرا هم‌اکنون حساب‌های بانکی و هویت مشمولان این سهام مشخص بوده و از این‌رو در انتقال اطلاعات از سازمان خصوصی‌سازی به شرکت سپرده‌گذاری مسیر آسان‌تری خواهیم داشت. خصوصی‌سازی، اما باید این اطلاعات را در سمات ثبت کند تا به این ترتیب سهام عدالت آماده معامله شده و فعالیت‌های پس از معامله و رجیستری آن عملیاتی شود.

فهیمی پیرامون اینکه چرا سهام عدالت بدون واسطه به مردم واگذار نمی‌شود، گفت: درصد قابل توجهی از مشمولان سهام عدالت شامل افراد حرفه‌ای بازار سرمایه یا کسانی که قادر به تحلیل صورت‌های مالی شرکت‌ها باشند، نمی‌شوند. بهترین گزینه در این زمینه سبدی از سهام شرکت‌هایی است که روی آن واحدهای سرمایه‌گذاری را ایجاد و مدیران حرفه‌ای تحت نظارت سازمان بورس آن را مدیریت کنند. وی ادامه داد: سهام عدالت از دو بخش مختلف شامل ساماندهی سهام عدالت و اینکه چه کسانی و به چه میزان و از سهام چه شرکت‌هایی به‌عنوان سهامدار شناخته می‌شوند تشکیل می‌شود که نظارت بر این فرایند در صلاحیت سازمان خصوصی‌سازی است. سمات اما مامور آزاد‌سازی سهام عدالت از طریق دریافت اطلاعات شفاف و درست است تا بتوان این سهام را قابل معامله کرد. سهام عدالت مشمولان در واقع داخل واحدهای سرمایه‌گذاری یا به اصطلاح یونیت‌ها خواهد بود و طبیعی است که در صورت فروش سهام عدالت این واحدها را نیز از دست خواهند داد.

مدیر عامل سمات با بیان اینکه سهام عدالت به مثابه یک شرکت سرمایه‌گذاری عمل خواهد کرد، افزود: به جای شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، پرتفویی از دارایی‌های آنها در قالب نهاد حقوقی به نام صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله ایجاد و در مقابل مالکان این صندوق‌ها واحدهای سرمایه‌گذاری دریافت می‌کند. وی در برابر این پرسش که آیا مشمولان سهام عدالت می‌توانند در افزایش سرمایه شرکت‌های سرمایه پذیر این سهام شرکت کنند، گفت: مدیر صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت به نیابت و وکالت از سهامداران سهام عدالت در برنامه افزایش سرمایه شرکت خواهد کرد. بر حسب اتفاق یکی از مزیت‌های این روش رهایی مشمولان سهام عدالت از گرفتاری افزایش سرمایه‌ها و قرار دادن بار آن بر دوش مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری است. به این ترتیب مدیر صندوق مختار خواهد بود که حق تقدم‌ها را بفروشد یا در افزایش سرمایه شرکت کند. فهیمی تصریح کرد: اینکه مالک واحدهای سرمایه‌گذاری ممتاز صندوق‌های قابل معامله سهام عدالت چه اشخاصی هستند را باید مجلس شورای اسلامی از طریق کمیسیون‌های خود از جمله کمیسیون ویژه اصل ۴۴ قانون اساسی بررسی و تبیین کند.

 

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس