صنعت خرده فروشی در ایام بحران نقش حساسی بر عهده دارد. از انجایی که نیاز به غذا در این ایام نیز وجود دارد، لذا مراجعه و یا خرید آنلاین از خواربار فروشی ها کماکان از کارهای روزمره خانوار هاست. بنا بر این خوار بار فروشی های خرده فروش که در ارتباط مستقیم با مردم هستند باید برای کنترل و رفع بیماری نکاتی را رعایت نمایند. در ادامه بر برخی نکات در این زمینه میپردازیم. همچنین میتوانید مقاله شرایط استارت آپ‌ها در بحران کورونا را هم مطالعه کنید.

از کارمندان و مشتری های خود در برابر کرونا محافظت کنید

 • برای کارمندانی بایستی در محل کار دفتر یا فروشگاه یا انبار به صورت حضوری فعال باشند، تعریف برنامه های مقابله با ریسک کرونا و حفظ دلگرمی سخت اما شدنی است. می توان هر دوی این موارد را از طریق تکنولوژی های فراوانی که در این رابطه وجود دارند، مدیریت و ساماندهی کرد.
 • در این رابطه فروشندگان داخل فروشگاه، صندوق داران، رانندگان و کارمندان انبار بهیستی به صورت حضوری فعال بوده و در صف مقدم این برنامه های حفاظتی هستند. خردوه فروشان بایستی تمام موارد ایمنی را در این زمینه رعایت کنند. و تا حد امکان تماس رودر رو و مسقیم بین افراد را به کمترین میزان لازمه برسانند. برای این کار تکنولوژی می تواند کمک حال بسیاری باشد.
 • بسیاری از خرده فروشان استفاده از کارت های بانکی را بجای پول نقد توصیه می کنند. یکی دیگر از این موارد که بایستی رعایت شود پرکردن ردیف های خالی کالاها از کالاهای جایگزین است. که بایستی قبل یا بعد از ساعات گشایش فروشگاه انجام گیرد. یکی دیگر از موارد این است که پیک ها و رانندگانی که محصول را تحویل می دهند ، کالاها را پشت درب قرار داده و از تماس مستقیم با افراد بپرهیزند.
 • در برخی فروشگاهها نیز محل استقرار صندوق دار د را با استفاده از پوشش ها و پرده های پلاستیکی جدا و ایزوله می سازند. در بسیاری از خرده فروشی ها دیده می شود که به افراد و کارمندانی که دچار سرماخوردگی و یا کسالت هستن مرخصی های استعلاجی با حقوق داده می شود. چیز که مهم است این است که شرایط برای قرنطینه های خانگی فراهم باشد.
 • خرده فروشان باید برای شرایط بحرانی برنامه هایی داشته باشند بعنوان مثال برنامه هایی برای حضور کمتر کارکنان در دو گروه A/B و واکنش سریع در قبل استخدام نیروهای جدید داشته باشند.

بعنوان مثالی واقعی در این زمینه می توان به خرده فروشی های آموازون اشاره کرد که دستمزد کارمندان ساعتی را افزایش داده است.

به کسب و کار تداوم ببخشید و ادامه دهید

 • خرده فروشان باید انبار ها و عملیات توزیع و فروش را کما فی السابق انجام دهند کارمندان باید به کار خود ادامه دهند، شرایط تحویل درب منزل باید انجام شود و به نیاز های اساسی مشتریان بایستی رسیدگی شود.
 • این کار یک چالش است. مخصوصا زمانیکه مدارس و مکان های نگهداری کودکان تعطیل است. از این مهمتر افزایش تقاضا در فروشگاههای آنلاین استکه تا حدود 700 درصد بیشتر از گذشته است. این افزایش تقاضا به صورت آنلاین نیازمند سازماندهی پیک ها و تحویل در زمان مناسب و فعال نگهداشتن سیستم IT شرکت است.
 • خرده فروشان باید به نیاز های مشتریان توجه نمایند. و از این طریق راه حل های مناسب را برای پاسخ به نیازهای مردم طرح ریزی نمایند.
 • خرده فروشان بایستی در تعامل کامل با سازمان های دولتی باشند و تامین کنندگان را در دوران بحران را در حدی حد اقلی که نیاز های آنان را برطرف کنند در دوران بحران حمایت نماید.

نگاه دقیق به شرایط و واقعیت های محلی داشته باشند

 • تغییر الگوی مصرف بر حسب شهر و کشور های مختلف در جهان می تواند متفاوت باشد. برخی از خرده فروشان با افزایش 800 درصدی در مورد کالاهای مربوط به سرماخوردگی و آنفلوانزا مواجهند در بحث نیاز های خانوار نیز بین 25 تا 50 درصد افزایش در تقاضای کالاهای خوراکی دیده می شود.
 • دیده شده است تقاضا برای میوه جات افزایش داشته اما بعد از چند روز درخواست نوشیدنی و اسنک افزایش و تقاضای میوه کاهش داشته است.
 • برخی فروشگاههای فیزیکی با کاهش فروش مواجهند درحالیکه فروشگاههای انلاین تا 700 درصد افزایش تقاضا را تجربه می کنند و بعضا قادر به پاسخگویی به نیاز های مشتریان نیستند.
 • بررسی دقیق بازار مصرف در شرایط این بحران خرده فروشان خوار بار را قادر می سازد به طور مناسب و سریع به این درخواست ها پاسخ دهند.
قیمت انواع لبنیات نباید بیشتر از ۲ برابر نرخ شیر خام باشد!

خرده فروشان مردم و مشتریان نیز حلقه انتهایی زنجیزه تولید و تاکمین خوار و بار هستند. توانایی یک زنجیره تامین بوسیله ضعیفترین حلقه آن مشخص می شود. برخی خرده فروشان از پرداخت های کوتاه مدت استفاده می کنند تا تامین کنندگان را سرپا نگهدارند و برخی نیز برای حفظ کسب و کار خود از پرداخت های بلند مدت استفاده می کنند.

به طور همزمان عرضه و تقاضا را مدیریت کنید

بحران کرونا سبد مصرفی خوار و بار خانوار ها را تغییر داده است. گزارش ها حاکی از تغییر الگوی تقاضا در ایتالیا هستند. زنجیره تامین مواد غذایی در حال تلاش برای تامین نیاز های مردم است. برای حفظ تعادل باور داریم که خرد فروشان بایستی به طور همزمان تقویم تجاری خود و ظرفیت زنجیره تامین را مدیریت کنند.

به طور واضح تر باید گفت این مشکل فقط در رابطه با توجه دقیق به قدم های بحرانی زنجیره تامین مانند اعتبارات نیست. یافتن منابع دیگر تامین و بازنشانی کالاهای فروش رفته در انبار ها کارخانه ها رانندگان کامیون ها و تحویل نهایی نیز از مهمترین کارها در ایام بحران کرونا هستند. مسئله دیگری که باید مورد توجه قرار بگیردافزایش دستمزد ها برای انعطاف پذیری نیرو ها در ایام اوج و پیک مصرف است. فعالیت های فق در واقع برای تامین نیاز های مردم از طریق خرده فروشان در زمانهای اوج مصرف ضروری و مهم است.

کسب و کار خود را بگونه ای تغییر دهید که تکنولوژی پذیر بوده و با آینده همخوانی داشته باشد

بحران اخیر دور کاری را رونق بخشیده است. فروش آنلاین، دورکاری و خرده فروشی تکنولوژی محور و زنجیره های تامین محلی بخشی از این تغییرات هستند. گرچه خرده فروشان دچاز بحران و چالشی میان مدت شده اند بایستی زمانی را برای بررسی کسب و کارشان و بهبود راندمان آن در نظر بگیرندتا کمترین مواجهه را با شوک های ناشی از بحان داشته باشند.

 • مغازه ها

آیا میتوان بجای پرداخت های نقدی و پول نقد به صورت کامل از کارهای پرداختی استفاده کرد؟آیا می توان از دانش و اطلاعات برای بررسی میزان موجودی قفسه ها بهره برد؟ آیا میتوان جایگزینی در قفسه ها را به صورت اتوماتیک انجام داد؟

 • زنجیره تامین خوارو بار

آیا می توان انبار داری حمل و نقل را برای کاهش بار کاری روی کارمندان با استفاده از تکنولوژی کاهش داد؟؟ آیا میتوان از تکنولوژی های یادگیری ماشین برای شرایط غیر نرمال و تطابق بموقع با وضعیت بحرانی استفاده کرد؟

 • پردازش بازار

آیا برای رفع ریسک های ناشی از شوک های آینده در تقاضا و تولید از منابع مختلف استفاده می کنیم؟ آیا دلایلی وجود دارند که همکاری های استراتژیک محلی با توجه به روند افزایش تقاضا صورت پذیرد؟

 • تجارت الکترونیک

آیا میتوان یکنواختی فروش آنلاین و آفلاین ایجاد کرده و خرید های آفلاین را هرچه بیشتر به خرید های آنلاین تبدیل کرد؟آیا روشی کهدر پیش گرفته اید می تواند مشتریان را بهتر و با اطمینان خاطر بیشتری برای طولانی مدت تامین کند؟ آیا تکنولوژی قابل توجه و شبکه تحویل در محل مناسبی دارید که به انعطاف پذیری های تقاضا و نیاز ها پاسخ دهد؟

 • دفتر مرکزی

آیا میتوانید با استفاده از تکنولوژی اطلاعات و فن آوری های اطلاعاتی کارمندان دفتر مرکزی را به صورتی انعطاف پذیر و دورکار به خدمت بگیرید؟ آیا سیستم کسب و کار شما افزایش بار تقاضا و امنیت سایبری لازم را در زمینه شبکه دورکاری تامین می کند؟

باید توجه داشت در این ایام بخصوص بایستی از رویکرد های بخصوص مناسب با این بحران استفاده کرد. پاسخ و راه حل های سوالات بالا می تواند در کنترل زنجیره سرایت این بیماری نقش بسیار حساس و مهمی داشته باشد. راه کنترل اشاعه و همه گیری این ویروس در واقع حذف و کاهش کلیه ارتباطات بین افراد است.