فهرست مطالب این مقاله

چطور بدهی ام را کم کنم؟

امیدواریم از خواندن این مطلب، ((چطور بدهی ام را کم کنم؟)) لذت ببرید و برایتان مفید باشد،از همراهی شماسپاسگذاریم.

بازاریابی یا مارکتینگ چیست؟

امیدواریم از خواندن این مطلب، ((بازاریابی یا مارکتینگ چیست؟)) لذت ببرید و برایتان مفید باشد،از همراهی شماسپاسگذاریم.

عنوان مقاله :

دسته بندی مقاله :

روحانی: دولت فقط شعار نمی‌دهد؛ لحظه‌ای از درد مردم غافل نیستیم / تحریم تسلیحاتی یکشنبه رفع می‌شود

رئیس‌جمهور گفت: یکشنبه هفته آینده مردم شاهد خبر خوش رفع تحریم‌های تسلیحاتی خواهند بود.

 به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز (چهارشنبه) در جلسه هیئت دولت اظهار کرد: در هفته پایانی ماه صفر هستیم و ایام رحلت پیامبر عظیم الشان اسلام، شهادت امام مجتبی علیه السلام و همچنین شهادت مولای ما حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام است. لازم می‌دانم از همه مردم متدین و فهیم و عاشق خاندان رسالت تشکر کنم که در دوران عزاداری اربعین همه استاندارد‌ها را رعایت کردند و علیرغم اشتیاقی که مردم به زیارت ابی عبدالله الحسین و راهپیمایی و مجالس عزای حضرت داشتند، راهپیمایی انجام نشد، سفر به عراق انجام نشد و عزاداری‌ها هم در چارچوب پروتکل‌های بهداشتی انجام گرفت و از مردم عزیز و عاشق خاندان رسالت سپاسگزاری می‌کنیم.

مردم پروتکل‌های بهداشتی را در پایان ماه صفر رعایت کنند

روحانی افزود: همچنین از مردم خواهش می‌کنیم که در ایام پایانی ماه صفر و ایام مصیبت و عزایی که در پایان ماه داریم همچنان همه دستورات بهداشتی را مراعات کنند.

وی همچنین گفت: مردم عزیز ما از پیشوایان دینی خود همواره درس‌های مهمی را برای زندگی فردی و جمعی خود آموخته‌اند و می‌آموزند، اما نسبت به زندگی پیامبر اسلام باید بیش از آنچه که انجام گرفته درس آموزی کنیم و زندگی پیامبر بالاترین شخصیت تاریخ انسانی است؛ نه قبل از او کسی به آن مقام آمد و نه بعد از او کسی به آن مقام خواهد آمد. او که اشرف مخلوقات بود و اخلاقش پیام بود و زندگی اش الگو بود که پیامبر در قرآن مجید با همین صفات توصیف شده است، او الگو و نمونه برای همه ما بود. این پیغمبر هم جنگ داشت و هم صلح، این پیامبر بزرگ تاریخ هم عملیات تهاجمی داشت و هم تدافعی. این پیامبر روز‌هایی پیروز شد و روز‌هایی دچار شکست شد. این پیامبر حکومت را بر مبنای قانون و پیمان اداره کرد.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: پیامبری بود که وقتی با مردم مکه صلح کرد قرآن آن را فتح مبین نامید و بزرگترین پیروزی‌های پیامبر در سایه آن صلح بود، بیش از آنچه پیامبر در میدان جهاد کسب کرد. آنجا که نیروی کافی برای جنگ بود پیامبر فرمان جنگ می‌داد و آنجا که تعداد دشمنان و ابزار آن‌ها بیشتر بود فرمان دفاع می‌داد. در جنگ احزاب و خندق پیامبر در پناه قدرت ایمان و قدرت خندق در برابر دشمنان ایستاد. تمام کفار و اهل کتاب در مدینه احساس امنیت می‌کردند و هیچ جایی را در جزیره العرب بر مدینه ترجیح نمی‌دادند. امنیت مردم در هر دین و مرام و سلیقه‌ای که بودند در حکومت پیامبر حفاظت و حراست می‌شد. پیامبر همه سنن نادرست را زدود و از بین برد. تبختر‌های نابجا، غرور نابجا و آنچه که در آن جامعه نسبت به زنان و جوانان متاسفانه روا می‌شد و حتی به خود اجازه می‌دادند دختران را زنده به گور کنند، پیامبر عظمتی به زنان داد همسان با مردان و این کار، کار کوچکی نیست.

روحانی ادامه داد: جامعه‌ای که دختر را ننگ می‌دانست تبدیل شد به جامعه‌ای که تولد دختر را رحمت می‌نامید و می‌دانست این دختر رحمت را در خانه آورده و احترام پسران و دختران مساوی شد و عبادت هر دو یکسان شد و حقوق آن‌ها حقوق عادلانه شد. اینکه در دوران پیامبر جوانان مقام پیدا کردند و پیامبر یک جوانی را (اسامه) به بزرگترین لشکر خود فرماندهی بخشید و به تمام اصحاب و یاران خود گفت در برابر این فرمانده جوان باید تسلیم و تابع باشید، پیامبری که در جامعه اعتدال آورد و با این اعتدال بود که ما می‌بینیم قرآن امت ما را امت وسط نامید.

وی افزود: مردم مسلمان زمان پیامبر عنوانی که قرآن برای آن‌ها می‌پسندد، اعتدال است و می‌گوید این امت امت میانه است، امت وسط است، نه افراط می‌کند و نه تفریط. سنن نوین انسانی را در جامعه مستقر کرد. علم به عنوان ننگ بود، یک بزرگ قبیله برای اینکه چیزی می‌خواند یا می‌نوشت پیش خدمت مخصوص داشت و اگر او می‌خواست بخواند یا بنویسد این خواندن و نوشتن ننگ بود و پیامبر علم و تزکیه را اساس فضیلت قرار داد.

رئیس‌جمهور گفت: پیامبر بهداشت و نظافت را به عنوان یک الگوی مهم برای مردم تثبیت کرد، الگویی که جامعه اروپا بعد از قرن‌ها به حمام نرفتن افتخار می‌کرد. لویی چهاردهم می‌گفت یک سال تمام است که بدن من آب ندیده. این‌ها بعد از قرن‌ها پس از آمدن پیامبر افتخار می‌کردند، اما پیامبر آن روز نظافت و پاکیزگی را و شستن حداقل ۵ نوبت دست و صورت را برای نماز‌های پنج گانه و در شرایطی غسل را برای مردم واجب کرد و در همه حال نظافت را به عنوان یک اصل تبیین کرد.

روحانی اظهار داشت: پیامبر هیچ کار مهمی را بدون مشورت با مردم انجام نداد، «وشاورهم فی الامر» این دستور خداوند به پیامبر بود. در عین حال این پیامبر با عظمت که هم حاکم است و هم بالاترین شأن و مقام را دارد حق ندارد ذره‌ای از قانون تخطی کند. خداوند به پیامبر گفت اگر از خط مستقیم هدایت کوچکترین تخطی داشته باشی به راست یا چپ منحرف شوی و مسیر حق را ترک کنی دوبرابر در دنیا عذاب می‌شوی و دو برابر در آخرت. همه بر مبنای قانون از پیامبر تا کوچکترین فرد در جامعه باید حرکت کنند.

وی افزود: هیچکس توفیق نیافت که در سلام بر پیامبر سبقت بجوید، در کوچه، بازار و مسجد او بود که سلام می‌کرد بر مردم. همه می‌خواستند بر پیغمبر سلام کنند، اما پیغمبر بر همه آن‌ها سبقت می‌گرفت. اصل تواضع و فروتنی در برابر مردم. ما باید تاریخ زندگی پیامبر را از نو بخوانیم و تدریس کنیم. همه ابعاد این زندگی را مد نظر قرار دهیم. برخی فقط یک بعد زندگی پیامبر را مد نظر قرار می‌دهند. مگر می‌شود کسی در یک مکتب بخشی را قبول کند و بخش دیگر را بی‌اعتنا باشد؟ مجموعه اسلام درس زندگی ماست، چه آنجا که می‌گوید جهاد و ایستادگی و چه آنجا که می‌گوید صلح و برادری و چه آنجا که می‌گوید قاطعیت و چه آنجا که می‌گوید رحمت و نرمش در برابر دیگران؛ همه این مجموعه اسلام است.

رئیس‌جمهور ادامه داد: مجموعه اسلام را از زندگی پیامبر عظیم الشان اسلام باید بیاموزیم، به ویژه در این ایام که معطر به نام مبارک آن حضرت و روز‌های پایانی زندگی مبارک پیامبر عظیم الشان اسلام است. ائمه هدی هم و همچنین امام حسن هم باید از او یاد بگیریم. او امام صلح بود، او امام پیوند بود، او امامی بود که با ایجاد وحدت برای حفظ اساس اسلام گام برداشت. وقتی برخی از اصحاب امام حسن آمدند با زبان معترضانه که چرا قبول کردی، چرا صلح کردی، چرا در برابر طرف مقابل پیمان را امضا کردی؟ حضرت فرمود جامعه اسلامی که شما ۱۰ نفر نیستید، شما ۲۰ نفری که پیش من آمدید شما که دنیای اسلام نیستید، من به مسجد رفتم برای مردم سخنرانی کردم دیدم اکثریت قاطع جامعه صلح می‌خواهند و من وقتی مردم می‌خواهند صلح را انتخاب می‌کنم. این راه امام مجتبی است، او به ما می‌آموزد که مرد جنگ باشیم به روز جنگ، مرد صلح باشیم به روز صلح.

جنگیدن در زمان صلح و صلح کردن به وقت جنگ خطا است

وی افزود: اگر در روز صلح جنگیدیم، اگر در روز جنگ صلح کردیم هر دو خطا است. به موقع باید بایستیم و بجنگیم و به موقع هم باید صلح کنیم و مولای ما علی بن موسی الرضا، مولای ما که بر مبنای تدبیر عمل کرد، مولای ما که بر مبنای تدبیر ولایتعهدی را ولو با اکراه پذیرفت، ولی فرمود من در هیچ امری دخالت نمی‌کنم. حضور او در خراسان و مرو چه‌ها کرد و چه تحول عظیمی در دنیای اسلامی ایجاد کرد. او چه تبلیغی کرد. تنها نیشابور نبود که به امام هشتم شتافت، با آن همه قلمدان‌ها و همه وسایل نوشتن آن روز تا پیام او را بیاموزند و بنویسند، اهواز هم چنین بود، هر کجا امام رفت مردم به استقبال او شتافتند، به خاطر علم او به خاطر رفتار و اخلاقش و او تدبیر و عقلانیت را به همه ما آموخت. او بود که فرمود «لیس العباده کثره الصلاه والصیام»، او بود که فرمود عبادات این نیست که فقط نماز بخوانید و روزه بگیرید، اصل عبادت فکر کردن و اندیشیدن و خردورزی در امور حق و جامعه است. این بزرگانی که این ایام نام شریف آن‌ها بیشتر برده می‌شود و در عزای آن‌ها اندوهگین هستیم باید درس‌های زندگی را از آن‌ها بیاموزیم.

رئیس جمهور گفت: اول اینکه در این ایام ما تلاش زیادی کردیم برای اینکه اقتصاد ما مسیر دیجیتالی را بپیماید و در یک بخش از این اقتصاد و زندگی دیجیتال به خصوص در شرایط کرونایی که تا آنجا که می‌توانیم باید تماس‌های حضوری را به تماس‌های مجازی تبدیل کنیم، بحمدلله این هفته سامانه‌ای که همه مدارک تحصیلی دانشگاهی را ثبت و ضبط کرده افتتاح کردیم، البته الان این سامانه از سال ۹۲ به بعدش آماده است، اما به تدریج تکمیل می‌شود.

روحانی گفت: سامانه‌ای در زمینه آموزشی اخیرا افتتاح کردیم و دیگر نیاز نیست که دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی، کپی مدارک تحصیلی خود را حمل کنند. این مسئله برای دانشجویان بسیار کارساز است. این سامانه در اختیار همه است و هر کسی که می‌خواهد با کدی که در اختیارش قرار می‌گیرد، می‌تواند کاملاً همه دوران تحصیلات خود را در این سامانه مشاهده کند که قدم مهمی است و ما مدتی به دنبال آن بودیم و روز گذشته این سامانه افتتاح شد.

سامانه جامع تجارت ۹۹/۹/۹ افتتاح می‌شود

وی با اشاره به اینکه سامانه جامع تجارت در تاریخ ۹۹/۹/۹ افتتاح خواهد شد، اظهار داشت: بنده ماه‌ها و سالهاست که پیگیر افتتاح این سامانه هستم. از روزی که کسی ثبت سفارش می‌کند تا مغازه‌ای که آن جنس به فروش می‌رسد، در این سامانه قابل مشاهده خواهد بود.

رئیس‌جمهور افزود: گمرک، انبارداری‌ها و دیگر بخش‌ها از این طریق فعالیت‌های خود را راحت‌تر انجام خواهند داد و بحث احتکار ساماندهی می‌شود و همه انبار‌های کشور باید ذیل سلطه سامانه جامع تجارت قرار گیرد.

روحانی گفت: تمام اقدامات بانک مرکزی باید در چارچوب سامانه مذکور قرار گیرد. ما همه دستگاه‌هایی را که بنا بوده در طول این مدت تلاش کنند، احصاء کرده ایم و امروز برای کسانی که در این راستا تلاش کرده اند، تقدیرنامه ارسال می‌شود و از دستگاه‌هایی که در این راستا عقب هستند، سوال می‌شود و آنان باید توضیح دهند که چرا در این زمینه عقب هستند.

دولت الکترونیک یک وظیفه بزرگ برای همه ما است

وی تصریح کرد: برخی از دستگاه‌ها در این زمینه عقب هستند و کسی نباید فکر کند که این کار اختیاری است. دولت الکترونیک یک وظیفه بزرگ برای همه ما است. آموزش و پرورش ما در سامانه‌های مجازی امروز فعالیت می‌کنند و همچنین بخش بهداشت، درمان و سلامت در این سامانه هستند.

رئیس‌جمهور تأکید کرد: کسب و کار و رفاه مردم و آنچه خدمات برای ملت محسوب می‌شود، باید در داخل این سامانه انجام شود. دیگر نباید قبوض آب، برق و گاز به صورت کاغذی و جداگانه به مردم ارائه شود بلکه همه این موارد باید در یک سامانه جامع، جمع آوری شوند و همه پرداختی‌های مردم باید به صورت الکترونیکی شود.

روحانی با بیان اینکه این کار برای مبارزه با فساد و شفافیت بسیار حائز اهمیت است، گفت: از سوی دیگر این اقدامات برای آرامش و راحتی مردم است.

وی با اشاره به اینکه دوشنبه این هفته، افتتاح مهمی داشتیم، متذکر شد: یکی از افتخارات بزرگ دولت آن است که هر چه لازم بوده برای خسارت سیل بی نظیر در سال ۹۸ که ۲۵ استان ما گرفتار شدند و چند استان مشکلاتشان به مراتب از دیگر استان‌ها بیشتر بود، انجام شد. به گونه‌ای که همه خانه‌ها و مراکز تجاری، جاده ها، ابنیه‌ها و مراکز تخریب شده ساخته شده است.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه ۱۵۷ هزار مورد فقط مربوط به خانه و ابنیه‌های تخریب شده بود، افزود: ۶۶ هزار مورد از خانه‌ها از آغاز مجدداً ساخته شد و حدود ۹۹ هزار مورد دیگر از ساختمان‌ها هم ترمیم و به مردم تحویل داده شد و ۱۵ هزار کیلومتر جاده اصلی، فرعی و روستایی در این مدت تکمیل شده است که این کار بزرگی است.

روحانی تأکید کرد: خوب است این مسئله را با سایر کشور‌ها حتی کشور‌های پیشرفته مقایسه کنیم. مردم به خانه‌های بهتر از قبل از وقوع سیل بازگشته اند و به خانه مستحکم‌تر رفته اند و به جای امن تری بازگشته اند.

وی یادآور شد: در زلزله چند سال پیش کرمان مشاهده کردیم ساختمان‌هایی که چند سال پیش از سوی بنیاد مسکن ساخته شده بودند، به هیچ وجه تخریب نشدند، اما ساختمان‌های دیگر تخریب شدند. پس باید بگوییم که خانه‌های بهتری در مناطق سیل زده برای مردم ساخته ایم.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: البته مردم ما زجر فراوانی کشیدند و همه اعم از نیرو‌های مسلح و دولت در کنار هم برای حل این مشکلات قرار گرفتند که از همه سپاسگزاری می‌کنم.

روحانی گفت: جنگ تحمیلی اقتصادی سال ۹۷، ادامه دارد و سیل سال ۹۸ در ۲۵ استان و بیماری کرونا که از پایان سال ۹۸ آغاز شده، سه آزمایش و امتحان بزرگ برای مسئولان، مدیران و مردم است که الحمدالله مردم ما در همه این آزمون‌ها سربلند بیرون آمدند.

تحریم ۱۰ساله تسلیحاتی هفته بعد رفع می‌شود

وی با اشاره به اینکه هفته آینده ۱۰ سال تحریم ظالمانه تسلیحاتی رفع خواهد شد، تصریح کرد: از ۲۷ مهرماه دیگر ما تحریم تسلیحاتی نداریم و ۴ سال بر سر این موضوع با آمریکا جنگیدیم و آمریکا هر کاری می‌کرد که ۲۷ مهرماه اتفاق نیفتد، اما این روز محقق می‌شود که آن هم به دلیل ایستادگی مردم، تلاش مسئولان به ویژه دیپلمات‌های ماست از این رو، آمریکا موفق نشد.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: کسانی که می‌گویند برجام برای ما چه کرده، رفع تحریم‌های تسلیحاتی یکی از دستاورد‌های برجام است.

روحانی ادامه داد: از روز یکشنبه ما می‌توانیم اسلحه خود را به هر کشوری که خواستیم بفروشیم و از هر کسی که بخواهیم بخریم. این یکی از اقدامات مهمی بود که دولت تدبیر و امید انجام داد. البته گاهی اوقات صبر و حوصله لازم است تا ما به همه نکاتی که مورد توجه مان است، برسیم.

وی خاطرنشان کرد: البته در این میان شری در دنیا به نام حاکمان جدید کاخ سفید پیدا شد که این شر نه بر سر مردم ایران بلکه بر سر همه آمد. شما ببینید که چه بلایی بر سر افغانستان آمد. کاخ سفیدنشینان همیشه می‌گفتند که ما امنیت افغانستان را تضمین می‌کنیم، اما الان ببینید که در افغانستان چه خبر است و ببینید غرب و شرق افغانستان دست کیست. شرایط بسیار خطرناکی در افغانستان وجود دارد و با آن مواجه هستیم.

رئیس‌جمهور تأکید کرد: کسانی که ادعا می‌کردند که ما به منطقه آمدیم تا داعش را از بین ببریم، اما دیدید که چه کار کردند! مردم فداکار عراق و سوریه و عزیزان رزمنده ما در کنار آنان جنگیدند و داعش را از بین بردند و آمریکا بگوید که در سیاست خارجه خود طی ۴ سال اخیر چه موفقیت‌هایی داشته و حتی اگر یک موفقیت داشته، عنوان کند.

روحانی با تأکید بر اینکه آمریکا در همه موارد شکست خورده است، گفت: آمریکا در برابر ملت‌های فلسطین، عراق و سوریه شکست خورده است و حتی یک موفقیت ندارد و با زور و لحن بی ادبانه اقدام می‌کنند و حتی فردی که مدیر یک جمع کوچک است هم از آن لحن استفاده نمی‌کند. معلوم است که ملت ایران آنان را عصبانی کرده و به زانو درآورده است.

وی خاطرنشان کرد: مردم عزیز ما امروز در فشار اقتصادی هستند و می‌خواهم به مردم اطمینان دهم که دولت همه توان خود را برای تأمین ارز مورد نیاز و کالای مورد نیاز جامعه به کار برده و خواهد برد.

دولت لحظه‌ای از درد و مصائب مردم غافل نیست

رئیس‌جمهور افزود: دولت لحظه‌ای از درد و مشکل و مصائب مردم غافل نیست و هرچه در توان داشتیم عمل کردیم. در برابر کرونا، هرچه توان داشتیم عمل کردیم. به گونه‌ای که کادر درمان، همه مردم، نیرو‌های مسلح، بخش‌های اقتصادی و دولت هر چه در توان داشتند در این زمینه به کار گرفتند و هر اقدام دیگری هم که بتوانیم انجام خواهیم داد.

روحانی با بیان اینکه به نوکری مردم افتخار می‌کنیم، اظهار داشت: از همه مسئولان و وزراء تقاضا می‌کنم که با قدرت و همه توانمندی خود و با استمداد از روح پیامبر بزرگ اسلام (ص)، امام حسن مجتبی (ع) و امام رضا (ع) این بار را به مقصد برسانند و مشکل مردم را کاهش دهیم.

دولت فقط شعار نمی‌دهد

وی با تأکید بر اینکه دولت فقط شعار نمی‌دهد، تصریح کرد: امسال میزان گندمی که از کشاورزان خریداری کردیم نسبت به سال گذشته ۷ درصد افزایش یافته است. پس نشان می‌دهد که ما شرایط کشاورزان را به خوبی در نظر گرفته ایم و در زمینه تولید گندم هم امسال یک قدم نسبت به سال گذشته جلوتر هستیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه ما در زمینه تولید، فروش و صنعت رشد قابل توجهی داشته ایم، ادامه داد: در یک ماه گذشته نسبت به ماه مشابه سال گذشته در تولید ۱۱ و در فروش ۱۴ درصد رشد داریم. در ۶ ماهه اول امسال در بخش صنعت ۶.۴ رشد و در بخش فروش رشد ۸ درصدی داریم.

روحانی با اشاره به اینکه در بخش‌های مختلف همچون فولاد از ۳ تا ۹ درصد در ۶ ماه نخست سال رشد داشته ایم، اظهار داشت: این آمار و ارقام به خوبی نشان دهنده رشد اقتصادی است. کارگران، کشاورزان و مدیران ما همگی تلاش می‌کنند.

شرایط اقتصادی در ۶ ماهه دوم بهتر می‌شود

وی با بیان اینکه صادرات غیرنفتی ما در یک ماه اخیر نسبت به ماه قبل ۲۵ درصد افزایش پیدا کرده است، گفت: روند صعودی افزایش صادرات غیرنفتی آغاز شده است. ما در ۶ ماهه دوم سال شرایطمان از لحاظ اقتصادی بهتر خواهد شد و تلاش‌ها مستمرانه به نتیجه خواهد رسید.

رئیس‌جمهور ادامه داد: کسانی که می‌گویند مردم خسته شده اند و می‌خواهند کشور را رها کرده و بروند و حرف‌های ناروایی می‌زنند، بدانند که تقاضای سرمایه گذاری در کشور ما در ۶ ماهه امسال نسبت به ۶ ماهه اول سال گذشته ۳۷ درصد رشد دارد.

روحانی خاطرنشان کرد: پروانه بهره برداری نسبت به سال گذشته ۸ درصد رشد دارد و درست است که مردم احساس فشار و مشکلات می‌کنند، اما به این آمار و ارقام هم توجه کنند که دولت با همه توان در سال جهش تولید در حال تلاش است و به این تلاش ادامه می‌دهد.

محدودیت کرونایی برای حفاظت از سلامت مردم است

وی اظهار داشت: البته بنده می‌دانم که موفقیت ما در تولید، صادرات غیرنفتی و مبارزه با کرونا مرهون آن است که همگی دست به دست هم دهیم و همدیگر را یاری کنیم و اگر در بحث کرونا مقرراتی می‌گذاریم که محدودیت‌ها را اضافه می‌کند، مردم بدانند که فقط به خاطر سلامت خودشان است.

رئیس‌جمهور تأکید کرد: ما می‌خواهیم مردم در صحت و سلامت باشند و این محدودیت‌ها جزو لوازمی است که ما برای سلامت لازم می‌دانیم که امیدواریم با کمک به یکدیگر ابرقدرت دشمن خودمان و صهیونیسم را شکست دهیم و در تولید، فعالیت اقتصادی و مبارزه با کرونا هم خداوند به ما توفیق دهد.