مدیریت

09196056862

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

شبکه ارتباطی راهبردی امکان ، شاهراه حرکت به سمت بازارهای بین المللی

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

شبکه ارتباطی راهبردی امکان ، شاهراه حرکت به سمت بازارهای بین المللی

فهرست مطالب این مقاله

چطور بدهی ام را کم کنم؟

امیدواریم از خواندن این مطلب، ((چطور بدهی ام را کم کنم؟)) لذت ببرید و برایتان مفید باشد،از همراهی شماسپاسگذاریم.

بازاریابی یا مارکتینگ چیست؟

امیدواریم از خواندن این مطلب، ((بازاریابی یا مارکتینگ چیست؟)) لذت ببرید و برایتان مفید باشد،از همراهی شماسپاسگذاریم.

عنوان مقاله :

دسته بندی مقاله :

زلزله بغداد-تهران، خوراک خبری مطبوعات عرب و غرب شد

رئیس جمهور کشورمان در یک سفر بی سابقه، برای اولین بار به بغداد رفت، این سفر بازتاب بسیار گسترده ای در رسانه های خبری دنیا و اخبار منطقه و جهان عرب داشته است.

زهره نوروزپور: حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در راس هیئتی اقتصادی و سیاسی صبح امروز وارد بغداد شد. از آنجایی که این سفر در شرایط حساس کنونی منطقه بسیار حائز اهمیت است، رسانه های خبری دنیا به آن واکنش های متفاوتی نشان داداند.

برهم صالح رئیس جمهوری عراق امروز در کنفرانس خبری به همراه حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد که دو کشور برای رفع مشکلات و موانع در مناسبات از جمله در تجارت، گردشگری و زیارت تلاش می کنیم.
رئیس جمهور روحانی نیز در این کنفرانس خبری با تشکر از دولت و ملت عراق برای مهمان نوازی از هیات ایرانی و بویژه زائران ایرانی در طول سال بخصوص در ایام اربعین حسینی، روابط دو کشور را تاریخی و عمیق دانست.
وی گفت: سابقه مناسبات دو کشور هزاران سال سابقه دارد و علاقه داریم آن را توسعه ببخشیم.

 بازتاب گسترده سفر رئیس جمهوری را در رسانه های جهان، عراق و عرب منطقه از نظر می گذرانید:

خبرنگار الجزیره در گزارشی زنده از عراق اعلام کرد: این سفر اهمیت زیادی نه فقط برای بغداد و تهران، بلکه همچنین برای کشورهای منطقه و نیز واشنگتن دارد که با توجه زیاد، این سفر را زیر نظر خواهد گرفت.

شبکه الجزیره، در برنامه ”الحصاد“ با اشاره به سفر رئیس جمهور ایران به عراق، به بررسی روابط تهران و بغداد پرداخت.

شبکه تلویزیونی الجزیره، پس از پخش گزارشی درباره ابعاد روابط ایران و عراق و تاثیر فشارهای آمریکا بر این روابط، به گفتگو با دو کارشناس در تهران و بغداد پرداخت.

ولید ابراهیم خبرنگار شبکه تلویزیونی الجزیره در بغداد، درباره سفر حسن روحانی به عراق گفت: روحانی نخستین بار از برعهده گرفتن قدرت در ایران در سال 2013، امروز وارد عراق شد. این سفر به دعوت رسمی برهم صالح رئیس جمهور عراق صورت می گیرد. روحانی در این سفر با مقامات بلندپایه عراق از جمله عادل عبدالمهدی نخست وزیر و محمد الحلبوسی رئیس مجلس عراق دیدار خواهد کرد.
خبرنگار الجزیره افزود: پیش بینی می شود در این سفر، چند توافقنامه سیاسی، امنیتی و اقتصادی بین دو کشور امضا شود. وزرای امور خارجه دو کشور در نشست خبری روز گذشته در ساختمان وزارت امور خارجه عراق در بغداد، اعلام کردند متن توافقنامه هایی بین دو کشور در زمینه های نفتی، گازی و نیز برق و راه و ترابری نهایی شده است و باید در سفر روحانی امضا شود. یکی از این توافقنامه ها مربوط به اتصال خطوط ریلی دو کشور است.
وی خاطر نشان کرد: این سفر اهمیت زیادی نه فقط برای بغداد و تهران، بلکه همچنین برای کشورهای منطقه و نیز واشنگتن دارد که با توجه زیاد، این سفر را زیر نظر خواهد گرفت. واشنگتن که تحریم های اقتصادی بر تهران اعمال کرده است، همچنان از بغداد می خواهد تا به این تحریم ها پایبند باشد اما بغداد می گوید پایبندی به این تحریم ها برای آن بسیار دشوار خواهد بود زیرا همچنان به واردات بسیاری از کالاهای مهم از ایران، از جمله گاز طبیعی و برق نیاز دارد. بغداد می گوید در شرایط فعلی، گزینه جایگزین ندارد که بتواند دستکم نیاز خود به متحد راهبردی اش را برطرف کند.

شبکه ارتباطی راهبردی امکان d8b2d984d8b2d984d987 d8a8d8bad8afd8a7d8af d8aad987d8b1d8a7d986d88c d8aed988d8b1d8a7daa9 d8aed8a8d8b1db8c d985d8b7d8a8d988d8b9d8a7d8aa 6149f65597930
باسم الشیخ سردبیر روزنامه ”الدستور“ در بغداد درباره اهمیت سفر حسن روحانی به بغداد گفت: اهمیت این سفر آن است که در شرایط سرنوشت ساز و حساس برای حل و فصل بسیاری از پرونده های بغرنج در روابط عراق و ایران صورت می گیرد که به روابط عراق با آمریکا هم ارتباط دارد.

روحانی در این سفر حامل پرونده های زیادی است که علاوه بر پرونده تجاری شاید پرونده سوریه را هم شامل می شود.

همچنین  روسیا الیوم گزارش داد: یکی از مهم ترین دستاوردهای سفر روحانی به بغداد چه بسا لغو روادید برای گردشگران دو طرف و تسهیل امور گردشگری باشد.
حسن روحانی رئیس جمهور ایران برای سفری سه روزه وارد بغداد شد. پیش بینی می شود، با توجه به فشارهای روز افزون آمریکا بر تهران، گفتگوها با مقامات عراق بر مسئله اقتصادی تمرکز داشته باشد. روحانی پیش از ترک تهران تاکید کرد: در نشست های خود با مقامات عراق به موضوعات امنیت منطقه، بهداشت و درمان، مسائل تجاری و سرمایه گذاری خواهد پرداخت. وی بر افزایش حجم مبادلات تجاری سالانه میان دو کشور و رساندن آن به 20 میلیارد دلار تاکید کرد.

شبکه ارتباطی راهبردی امکان d8b2d984d8b2d984d987 d8a8d8bad8afd8a7d8af d8aad987d8b1d8a7d986d88c d8aed988d8b1d8a7daa9 d8aed8a8d8b1db8c d985d8b7d8a8d988d8b9d8a7d8aa 6149f655b3f3e
این سفر روحانی، نخستین سفر او به عراق از زمان روی کار آمدن وی محسوب می شود.
اشرف العزاوی خبرنگار این شبکه از بغداد گفت: حسن روحانی وارد بغداد شد و پیش از استقبال رسمی برای زیارت بارگاه امام موسی کاظم (ع) به شهر کاظمین رفت.(اینجا) هیئت عالی رتبه همراه روحانی از جمله سرمایه گذاران، تاجران و فرماندهان نهادهای امنیتی نشان می دهد، وی در بغداد درباره موضوعات مهم و مسائل امنیت منطقه ای به ویژه درباره اتاق عملیات امنیتی یعنی اتاق چهارگانه مشترک که متشکل از عراق، ایران، روسیه و سوریه است، بحث و تبادل نظر خواهد کرد.

همچنین بر اساس برخی اطلاعات، روحانی به استان های کربلا و نجف نیز خواهدرفت و با مراجع دینی از جمله آیت الله سید علی سیستانی مرجع دینی عراق نیز دیدار خواهد کرد.

برخی خبرها از جمله اظهارات خود روحانی پیش از ورود به بغداد حکایت از آن دارد که اقدامات خوبی برای هر دو طرف صورت خواهد گرفت.(اینجا)  شاید مهم ترین این اقدامات لغو روادید میان دو کشور برای گردشگران باشد و ساز و کارهایی برای تسهیل امور گردشگری میان دو کشور صورت خواهد گرفت. افزون بر آن، دو طرف درباره مسئله اقتصادی و تبادلات تجاری نیز گفتگو خواهند کرد.

شبکه ارتباطی راهبردی امکان d8b2d984d8b2d984d987 d8a8d8bad8afd8a7d8af d8aad987d8b1d8a7d986d88c d8aed988d8b1d8a7daa9 d8aed8a8d8b1db8c d985d8b7d8a8d988d8b9d8a7d8aa 6149f655bb082

به گزارش شبکه تلویزیونی الاتجاه، روحانی در این سفر با آیت الله سید علی سیستانی مرجع دینی عراق وهمچنین با رئیس جمهور، نخست وزیر و رئیس پارلمان این کشور دیدار و با آنها درباره برخی مسائل از جمله تقویت روابط دو جانبه میان بغداد و تهران گفتگو خواهد کرد. روحانی پیش از ورود به بغداد در فرودگاه تهران به خبرنگاران گفت: “موضع برادرانه ایران در مقابل عراق فراموش شدنی نیست. روابط ایران با عراق با روابط این کشور با اشغالگرانی همچون آمریکا قابل مقایسه نیست”.

 سومریه نیوز گزارش داد:  روحانی در این سفر تاریخی سه روزه درباره روابط دو طرف در عرصه های مختلف و تقویت همکاری منطقه ای بین دو کشور پس از تحریم های آمریکا علیه تهران با مقامات عراقی گفتگو کند.

ایران بدنبال تقویت روابط با عراق است

سفر حجت الاسلام والمسلمین «حسن روحانی» رئیس جمهوری اسلامی ایران به عراق بازتاب گسترده ای در رسانه های غربی نیز داشت و خبرگزاری آسوشیتدپرس در این زمینه گزارش داد: ایران در اولین سفر حسن روحانی به عراق، بدنبال تقویت روابط با این کشور است.

آسوشیتدپرس در گزارش خود افزود: رئیس جمهوری ایران روز دوشنبه به عنوان نخستین سفر رسمی خود وارد بغداد شد. عراق از زمان انتخاب روحانی در سال 2013 به حمایت ایران در جنگ با داعش متکی بوده است.

هیاتی از مقام های عالی رتبه سیاسی و اقتصادی روحانی را در این سفر سه روزه همراهی می کنند.

به گزارش ایرنا، در این گزارش آمده است: دیدار روحانی بر این مساله تاکید دارد که اوضاع از دهه 80 میلادی که «صدام حسین» دیکتاتور عراق به ایران حمله کرد، تا چه اندازه تغییر کرده است. این تهاجم آغازگر جنگی هشت ساله بود که یک میلیون نفر کشته داد.

آسوشیتدپرس افزود: تهران با رهبران شیعه عراقی ارتباط سیاسی برقرار کرده است. دو کشور 1400 کیلومتر مرز مشترک دارند.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا دسامبر گذشته در سفری ناگهانی به عراق گفت که نیروهای آمریکایی باید به منظور (به اصطلاح) تحت نظر داشتن اقدامات ایران، در عراق بمانند.

این موضوع را مقام های ارشد ایرانی و عراقی رد کرده اند. ترامپ در سفر به عراق با مقام های این کشور دیدار نکرد.

آسوشیتدپرس به نقل از وب سایت رسمی رئیس جمهوری نوشت: روحانی در فرودگاه مهر آباد گفت هدف از این سفر تعمیق روابط دوجانبه است.

این رسانه آمریکایی افزود: روحانی قبلا دو بار پیش از دستیابی به کرسی ریاست جمهوری از عراق دیدار کرده است. سفر او به عراق در سال 2016 به دلیل مشکلات «اجرایی» نامشخص لغو شد.

این گزارش مدعی شد: تهران حضور نظامی آمریکا در همسایگی خود در عراق را یک تهدید قلمداد می کند و این امر می تواند نفوذ ایران در بغداد را کاهش دهد.

سال گذشته صادرات ایران به عراق تقریبا 9 میلیارد دلار بود. تهران امیدوار است حجم تجاری حدود 13 میلیارد دلار بین دو کشور همسایه را به 20 میلیارددلار افزایش دهد.

به علاوه تقریبا پنج میلیون گردشگر که با اهداف مذهبی بین دو کشور تردد می کنند تقریبا سالانه پنج میلیارد دلار درآمدزایی می کنند. ایرانی ها و عراقی ها از امکان مقدس شیعه در دو کشور بازدید می کنند.

خبرگزاری فرانسه نیز در بازتاب سفر روحانی به عراق نوشت: بغداد تحت فشار واشنگتن برای محدود کردن روابطش با ایران، بویژه بعد از خروج آمریکا از این توافق قرار دارد. عراق با معافیت های محدودی برای تداوم خرید برق و گاز طبیعی از ایران مواجه است و واشنگتن از بغداد خواسته است برای کسب استقلال درحوزه انرژی با شرکت های آمریکایی همکاری کند.
این گزارش افزود: بعد از ترکیه، ایران اصلی ترین تامین کننده کالاهای وارداتی به عراق از جمله خودرو، گازطبیعی، وسائل خانگی و سبزیجات است.
ایران روابط نزدیک اما پیچیده ای با عراق دارد و دارای نفوذ هنگفتی بین گروه های سیاسی شیعه در این کشور است.

بدنبال شکست داعش در عراق، ایران تلاش می کند نقش اصلی را در بازسازی این کشور جنگ زده ایفا کند.

همچنین خبرگزاری رویترز سفر حسن روحانی به بغداد را «تاریخی» توصیف کرد و با استناد بر سخنان او که در تلویزیون ایران پخش شد، نوشت: ایران مصمم است تا روابط برادرانه خود با کشور همسایه عراق را تحکیم بخشد.(اینجا)

خبرگزاری ‘الغدیر’ عراق نیز نوشت: روحانی با توجه به اهمیت برجام در اقتصاد و ثبات خاورمیانه و جهان در وین گفت: نقض غیر قانونی برجام توسط آمریکا بستری برای بی توجهی به حقوق ملت ها در روابط دوگانه یا چندگانه خواهد شد.

‘السیاسه نیوز’ دیگر خبرگزاری عراق نوشت: رئیس جمهوری ایران گفت که رابطه ما با یهودیان جهان بسیار خوب است ولی صهیونیست ها حسابشان از یهودیان جداست چرا که آنها گروهی ظالم هستند که مردمان بیگناه را در سوریه و غزه بمباران و تروریستهای داعش را در بیمارستان های خود مداوا می کنند.

همچنین دیگر رسانه های عراق مانند الغدیر، العالم، الاتجاه، بغداد الیوم و آفاق نامه سردار سلیمانی فرمانده سپاه قدس سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران به حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران را با اهمیت ویژه ای منعکس کردند.

بسیاری از این رسانه های عراقی نیز ترجمه متن کامل این نامه را منتشر کردند و به تصمیم قاطع بخش سیاسی و نظامی ایران برای مقابله با سیاست تحریم نفتی آمریکا علیه جمهوری اسلامی پرداختند.

شبکه ارتباطی راهبردی امکان d8b2d984d8b2d984d987 d8a8d8bad8afd8a7d8af d8aad987d8b1d8a7d986d88c d8aed988d8b1d8a7daa9 d8aed8a8d8b1db8c d985d8b7d8a8d988d8b9d8a7d8aa 6149f655c53d1

خبرگزاری ‘المعلومه’ عراق نیز به نقل از روحانی نوشت: در صورت تحریم های بیشتر علیه ایران، آمریکا مجبور به پرداخت خسارت های هنگفت خواهد بود.

‘بسام النصر الله’ از کاربران فعال در شبکه های اجتماعی سیاست فشار شدید اقتصادی توسط دولت آمریکا علیه ایران را نادرست دانست و نوشت که این سیاست در برابر ایران جواب نخواهد داد.

وی نوشته است که سیاست فشار شدید اقتصادی از طریق ممنوعیت صادرات نفت و جبران کسری آن از طریق افزایش صادرات کشورهای دیگر، اشتباه بزرگی است زیرا ایران می تواند گزینه های خطرناکی مانند بستن تنگه هرمز را به اجرا بگذارد.

روحانی در اظهاراتی تاکید کرده است که اگر ایران نتواند نفت صادر کند، هیچ یک از کشورهای منطقه قادر نخواهند بود نفت صادر کنند.

از طرفی ‘نجاح محمد علی’ کارشناس عراقی که اوضاع ایران را از نزدیک دنبال می کند، درباره نامه فرمانده سپاه قدس به رییس جمهوری ایران، نوشته است که این نامه نشان می دهد همه ایرانی ها در برابر چالش ها و تهدیدهای خارجی، متحد و یکپارچه هستند.

وی همچنین بخشی از پیام سردار سلیمانی را به دو زبان عربی و فارسی برای کاربرانی مشترک عربی و فارسی زبان که صفحه او را دنبال می کنند، منتشر کرده است.

عراقی ها با توجه به تجربه دردآوری که از سیاست های امریکا در طول 28 سال گذشته داشته اند، بیشترین نگرانی را از این سیاست ها دارند و معتقدند که ترامپ و تیم تندرو اش درک درستی از نتایج و تبعات اقدامات خود در منطقه ندارند.
در افکار عمومی عراق این باور وجود دارد که جمهوری اسلامی ایران از زمان پیروزی انقلاب اسلامی تا به امروز در برابر تحریم ها و فشارهای مستمر آمریکایی ها همواره پیروز و قویتر شده است و این گونه سیاست ها نه تنها ایران را از پای درنمی آورد بلکه آن را قویتر از گذشته خواهد کرد.

به گزارش ایرنا، روزنامه فرانسوی «لو متن» در بازتاب این سفر نوشت: رئیس جمهوری حسن روحانی از عراق بازدید می کند؛ این نخستین بازدید آقای روحانی از عراق از سال 2013 تاکنون است. وی با رهبران سیاسی و مذهبی عراق از جمله آیت الله سیستانی در این سفر دیدار می کند؛ سفری که در میان تنش های ایران با ایالات متحده صورت می گیرد.

این روزنامه فرانسوی نوشت: حسن روحانی رئیس جمهور ایران روز دوشنبه برای دیدار سه روزه از کشور نفتی عراق وارد این کشور شد؛ کشوری که متحد آمریکایی است برای محدود کردن همکاری های تجاری و در حوزه های انرژی و سیاسی بر ان فشار می آورد.

لو متن افزود: این نخستین بازدید آقای روحانی از عراق از سال 2013 است که به قدرت رسید؛ رییس جمهور ایران پیش از آغاز سفر در فرودگاه تهران گفت: ‘رابطه ایران و عراق با آمریکا و بغداد قابل مقایسه نیست.’

این روزنامه فرانسوی ادامه داد: ایران به عنوان دومین تامین کننده بزرگ (بازار) عراق اعم از محصولات خانگی، سبزیجات، اتومبیل و گاز، از بازگرداندن تحریم های ایالات متحده پس از خروج یک جانبه واشنگتن در سال 2018 از توافق هسته ای که سه سال پیش امضا شد، رنج می برد.

لو متن افزود: گرچه ایران و عراق به مدت هشت سال درگیر جنگ مرگبار بودند، اما روابط بین دو کشور همسایه پس از سقوط صدام در سال 2003 توسعه یافته و ایران علاوه بر تجارت با عراق، از بسیاری از احزاب و گروه های مسلح در این کشور حمایت می کند.

به طور خاص، این کشور نقش مهمی در جنگ علیه داعش در عراق ایفا کرد، که در این زمینه، ایالات متحده نیز در ائتلاف بین المللی پشتیبانی هوایی مهمی را تامین کرد.

روحانی پیش از خروج از تهران گفت: ما از مردم عراق در روزهای بسیار دشواری حمایت کرده ایم و اکنون در این روزها از صلح و امنیت، ما هنوز در کنار این کشور هستیم.’ وی افزود: ‘رابطه بین ایران و عراق ویژه است.’

شبکه ارتباطی راهبردی امکان d8b2d984d8b2d984d987 d8a8d8bad8afd8a7d8af d8aad987d8b1d8a7d986d88c d8aed988d8b1d8a7daa9 d8aed8a8d8b1db8c d985d8b7d8a8d988d8b9d8a7d8aa 6149f655d2716
«فرانس 24» نیز نوشت: حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، برای نخستین بار در روز دوشنبه در حالی وارد عراق شد که بغداد تحت فشار واشنگتن برای محدود کردن روابط خود با تهران است.

این شبکه تلویزیونی فرانسه در تارنمای خود اعلام کرد: روحانی پیش از خروج از تهران، از روابط ویژه بین ‘ایران و عراق’ قدردانی کرد و گفت که ‘روابط بین این دو کشور را نمی توان با ‘کشور متجاوزی مانند آمریکا’ مقایسه کرد.
سفر روحانی به عراق نخستین بار است که از سال 2013 تاکنون و از زمانی که او به ریاست جمهوری رسید انجام می شود.
فرانس 24 افزود: روحانی گفت که ‘روابط ایران و عراق ویژه است.’

به نوشته این رسانه فرانسوی، عراق برای تداوم خرید برق و گاز طبیعی از ایران از سوی آمریکا محدود شد و واشنگتن از بغداد خواست تا با شرکت های آمریکایی برای تبدیل شدن به انرژی مستقل همکاری کند.
‘ایران ارتباط نزدیکی با عراق و نفوذ قابل توجهی در میان گروه های سیاسی شیعه دارد.’

فرانس 24 افزود: دو کشور از سال 1988 تا 1980 در یک نبرد خونین با هم جنگیدند و بعد از حمله ای که به رهبری آمریکا در سال 2003 به عراق رخ داد، دولت صدام را نابود کرد.

این شبکه تلویزیونی فرانسه نوشت: ایران نخستین کشوری بود که به درخواست های عراق برای کمک رسانی پاسخ داد. پس از آن گروه های تروریستی در سال 2014 شهر موصل را به دست گرفتند و تهدید کردند که بغداد و کرکوک را سرنگون می کنند.

ایران پس از شکست داعش در عراق تلاش می کند تا به نقش برجسته ای در بازسازی این کشور ویران شده بر اثر جنگ دست یابد.

پایگاه های خبری «بلوون»(Bluewin) و «سوئیس اینفو»(Swissinf) سوئیس و روزنامه فرانسوی زبان «لو نوولیست» چاپ هائیتی نیز در بخش اخبار فرانسوی خود از سفر روحانی به عراق به عنوان سفری بی سابقه نام بردند.
همچنین «تلگرام» در مطلبی نوشت:
حسن روحانی در میان تحریم های آمریکا از عراق بازدید می کند. در این سفر روحانی با نخست وزیر و رئیس جمهوری عراق و نیز مراجع مذهبی در بغداد و نجف دیدار خواهد داشت.

پایگاه خبری «لودسک» مغرب هم در مطلبی با اشاره به سفر سه روزه رئیس جمهوری اسلامی ایران به عراق نوشت: حسن روحانی رئیس جمهور ایران، روز دوشنبه نخستین سفر رسمی خود به عراق را آغاز کرد. روحانی این سفر سه روزه را به دعوت نخست وزیر عراق و رئیس جمهور عراق انجام می دهد.
این پایگاه خبری افزود: طی این دیدار، دو کشور چندین یادداشت تفاهم در چندین بخش اقتصادی امضا خواهند کرد.
به نوشته لودسک، در این سفر سایر مسائل امنیتی و سیاسی و منافع مشترک دو کشور نیز مورد بحث قرار خواهد گرفت.

شبکه ارتباطی راهبردی امکان d8b2d984d8b2d984d987 d8a8d8bad8afd8a7d8af d8aad987d8b1d8a7d986d88c d8aed988d8b1d8a7daa9 d8aed8a8d8b1db8c d985d8b7d8a8d988d8b9d8a7d8aa 6149f655e0cc3

خبرگزاری چینی «شین هوا» نیز در مطلبی با عنوان ‘رئیس جمهور ایران برای گشایش صفحه جدید روابط دوجانبه از عراق بازدید می کند’ در بخش فرانسه خود به نقل از پرس تی وی نوشت: محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز یکشنبه گفت که در دیدار رئیس جمهور حسن روحانی از عراق فصل جدیدی در روابط دوجانبه باز خواهد شد.

شین هوا به نقل از ظریف نوشت: ‘آقای روحانی برای نخستین بار به عراق می رود و ما این سفر را به عنوان یک آغاز جدید در روابط خود با عراق می بینیم.’

به گفته ظریف، در طول سفر رئیس جمهور روحانی به عراق، زمینه های همکاری از جمله حمل و نقل، نفت، کارهای صنعتی و لایروبی اروند رود در مرز میان دو کشور در دستور کار قرار دارد.
وزیر امور خارجه ایران گفت که ‘ما قصد داریم از زمینه های مشترک برای پیشرفت منافع مشترک دو کشور استفاده کنیم.’
ظریف همچنین تاکید کرد که ‘عراق ستون مهمی از امنیت منطقه ای است و امنیت منطقه بدون همکاری این کشور غیر ممکن خواهد بود.’

پایگاه خبری ‘العربی الجدید’ امروز (یکشنبه) در گزارشی با اشاره به سفر دکتر حسن روحانی رییس جمهور اسلامی ایران به بغداد و برنامه های وی در این سفر سه روزه نوشت: این سفر حامل پیام هایی سیاسی به واشنگتن است.

به گزارش ایرنا، این پایگاه خبری افزود: ‘حسن روحانی’ رییس جمهور اسلامی ایران امروز در برنامه ای بی سابقه به بغداد پایتخت عراق سفر کرد و سفارت ایران در بغداد اعلام کرده که روحانی در این سفر سه روزه دیدارهایی با مراجع دینی نجف از جمله ‘آیت الله علی سیستانی’ مرجع عالی شیعیان عراق خواهد داشت.

در همین راستا یک مقام مسؤول در دفتر نخست وزیری عراق به العربی الجدید گفته است که هدف از سفر رییس جمهور ایران به بغداد امضای قرار دادها و نهایی کردن تفاهم های پیشین است که موضوعاتی چون تفاهم های اقتصادی، تجاری و سیاسی و موضوعاتی در خصوص مرزها و آب های مشترک دو کشور را شامل می شود.

این مقام عراقی ادامه داد: این سفر همچنین با هدف برطرف کردن مشکلات گذشته مثل مناقشه چاه های نفت مشترک، ترسیم مرزهای ایران – عراق، منابع آب، پرونده مبادلات تجاری و همچنین تاسیس بانک مشترک و برداشتن روادید میان دو کشور است.

وی پیش بینی کرد که توافق هایی نیز در خصوص افتتاح چند کنسولگری ایران در برخی دیگر از استان های عراق صورت بگیرد؛ موضوعی که به مذاق واشنگتن خوش نخواهد آمد.(هم اکنون کنسولگری های ایران در شهرهای اربیل، سلیمانیه، نجف، بصره و کربلا فعال است).

این مقام عراقی ضمن رد این موضوع که روحانی می خواهد از عراق بابت جنگ تحمیلی هشت ساله غرامت بگیرد، می افزاید، این پرونده مورد توجه نیست درحالی که در قطعنامه شماره 598 شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد پایان دادن به جنگ بین دو کشور و پرداخت غرامت تصریح شده است.

از سویی دیگر ‘احمد الحمدانی’ تحلیلگر عراقی در گفت وگو با العربی الجدید گفت که این سفر نمایشی از قدرت ایران در عراق در مقابل واشنگتن و چند کشور منطقه است.
وی مدعی شد: اعلام این سفر از سه هفته قبل و رفتن مقامات ایرانی به بغداد برای آماده کردن شرایط این برنامه و نوع مذاکرات و توافق ها نشان می دهد که ایران می خواهد پیامی را به گوش کشورهای منطقه برساند و بگوید که طرف قوی تر در عراق ایران است.

52310