فهرست مطالب این مقاله

چطور بدهی ام را کم کنم؟

امیدواریم از خواندن این مطلب، ((چطور بدهی ام را کم کنم؟)) لذت ببرید و برایتان مفید باشد،از همراهی شماسپاسگذاریم.

بازاریابی یا مارکتینگ چیست؟

امیدواریم از خواندن این مطلب، ((بازاریابی یا مارکتینگ چیست؟)) لذت ببرید و برایتان مفید باشد،از همراهی شماسپاسگذاریم.

عنوان مقاله :

دسته بندی مقاله :

ماهیت دوگانه بازار طلا در سال ۲۰۲۰

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛ شورای جهانی طلا گزارش سه ماه چهارم و ترندهای تقاضا در سال ۲۰۲۰ را منتشر کرد که نشان داد تقاضا برای طلا در سه ماه چهارم به ۴/ ۷۸۳ تن رسید که ۲۸ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۱۹ کاهش داشت و ضعیف‌ترین تقاضای سه ماهه از زمان بحران مالی سال ۲۰۰۸ به این طرف بود.

تقاضا برای طلا در کل سال ۲۰۲۰ به ۳۷۵۹ تن رسید که ۱۴ درصد در مقایسه با سال ۲۰۱۹ کاهش داشت و نخستین بار از سال ۲۰۰۹ بود که تقاضای سالانه پایین ۴هزار تن بود.

در این گزارش آمده است: همه‌گیری ویروس کرونا با پیامدهای گسترده‌ای که داشته، عامل اصلی تاثیرگذار در کاهش تقاضای مصرف‌کننده برای طلا در سال ۲۰۲۰ بوده است.

برخلاف تقاضای فیزیکی ضعیف، بازار طلا شاهد تقاضای سرمایه‌گذاری بی‌سابقه بود. موجودی طلای صندوق‌های ETF طلا به میزان ۸۷۷ تن رشد کرد و در پایان سال ۲۰۲۰ به رکورد ۳۷۵۱‌ تن رسید. این افزایش با وجود کاهش ۱۳۰ تن از موجودی صندوق‌های ETF در سه ماه چهارم به دلیل افت چشمگیر قیمت‌ها در نوامبر‌ حاصل شد.

بازار طلا همچنین شاهد تقاضای مطلوبی برای سکه و شمش طلا بود. شورای جهانی طلا اعلام کرد تقاضای جهانی برای شمش در سه ماه چهارم ۱۰ درصد و برای کل سال سه درصد رشد کرد و به ۸۹۶‌ تن رسید.

سرمایه‌گذاران سال میلادی گذشته مجموعا ۱۷۷۳‌ تن طلا خریدند که ۴۰ درصد در مقایسه با سال ۲۰۱۹ افزایش داشت و با توجه به قیمت فعلی ۱۸۵۰ دلار اونس طلا، حدود ۱۰۰ میلیارد دلار ارزش دارد.

برخلاف سال ۲۰۱۱ که مصرف‌کنندگان در پی صعود قیمت‌ها، به فروش طلاهای خود پرداخته بودند، طلای بازیافتی جهانی در سال ۲۰۲۰ با وجود رکوردشکنی قیمت، یک درصد رشد کرد.

در حالی که انتظار می‌رود تقاضای سرمایه‌گذاری برای طلا تا پایان سال ۲۰۲۱ همچنان رشد کند اما سرمایه‌گذاران همچنان باید چشم‌انداز کامل بازار را زیر نظر داشته باشند.

تقاضا برای جواهرات که نیمی از تقاضای جهانی را تشکیل می‌دهد، به رکورد پایینی کاهش پیدا کرد و همه‌گیری ویروس کرونا بازار جواهرات را به مرز رکود کشاند. مجموع تقاضای جهانی برای جواهرات در سال ۲۰۲۰ به ۱۴۱۱ ‌تن رسید که ۳۴ درصد در مقایسه با سال ۲۰۱۹ کاهش داشت و پایین‌ترین رکورد از زمان ثبت آمار تقاضا برای جواهرات توسط شورای جهانی طلا بود.

با این حال شورای جهانی طلا خوش‌بین است با تلاش کشورها برای مهار ویروس کرونا، بازار طلا بهبود پیدا خواهد کرد.

طبق گزارش شورای جهانی طلا، تنها مصرف‌کنندگان عادی نبودند که طلا نمی‌خریدند. تقاضای بانک‌های مرکزی به میزان بیشتری سقوط کرد و با ۶۰ درصد کاهش، به ۹/ ۲۷۲ تن رسید. این کاهش پس از دو سال رشد مداوم تقاضای بانک‌های مرکزی برای خرید طلا روی داد.

تحلیلگران خاطرنشان کردند بانک‌های مرکزی سراسر جهان به جای افزایش ذخایر طلا، عمدتا به دنبال حمایت از اقتصادهای داخلی بودند.