فهرست مطالب این مقاله

چطور بدهی ام را کم کنم؟

امیدواریم از خواندن این مطلب، ((چطور بدهی ام را کم کنم؟)) لذت ببرید و برایتان مفید باشد،از همراهی شماسپاسگذاریم.

بازاریابی یا مارکتینگ چیست؟

امیدواریم از خواندن این مطلب، ((بازاریابی یا مارکتینگ چیست؟)) لذت ببرید و برایتان مفید باشد،از همراهی شماسپاسگذاریم.

عنوان مقاله :

دسته بندی مقاله :

هاردفورک اتریوم در اوایل اسفندماه رخ خواهد داد

عدم هماهنگی در یک به‌روزرسانی و شناسایی یک آسیب‌پذیری در شبکه‌ی اتریوم، به‌روزرسانی بزرگ اتریوم را به تعویق انداخت.

دی‌ماه امسال، موعد اعمال یک به‌روزرسانی گسترده در سرتاسر شبکه‌ی اتریوم بود که علاوه‌بر بهبودهای متعدد در هسته‌ی این رمزارز و بالابردن ضریب اطمینان و پایستگی اتریوم، پیاده‌سازی ۵ بسته‌ی ضوابط و استاندارد برای بهبود اکوسیستم (EIP – Ethereum Improvement Prposal) را به‌دنبال داشت. این بسته‌ها به‌طور کلی شامل API جدید برای توسعه‌دهندگان و مقررات جدید در قرادادهای هوشمند هستند. سه هدف اصلی در این اصلاح بزرگ عبارت‌اند از:

  • ارتقاء نرخ تعداد تراکنش در واحد زمان، که ازطریق معماری چندلایه‌ای و افزودن لایه‌ی دوم صورت می‌‎پذیرد.
  • تعدیل تعرفه‌های اجرای تراکنش‌ها و انعقاد قراردادها.
  • تغییر سازوکار و میزان پاداش پرداختی به بلاک‌ها.

طبق برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته توسط توسعه‌دهندگان اصلی این رمزارز، این به‌روزرسانی که قسطنطنیه (Constantinpole) نام گرفته بود، باید هفته‌ی پیش از بلاک ۷۰۸۰۰۰۰ آغاز می‌شد؛ لیکن با شناسایی نقاط آسیب‌پذیری در یکی از EIP های جدید توسط ChainSecurity که یک شرکت حسابرسی و ممیزی در قراردادهای هوشمند است، اجرای آن به تعویع افتاد و طبق تصمیمات جدید قرار است تا نهم اسفندماه صورت پذیرد.

مقاله‌هاي مرتبط:

    • آنچه باید در مورد هاردفورک ارز دیجیتال بیت کوین کش بدانید

آنچه در ذهن جامعه‌ی رمزارزها از مفهوم هاردفورک نقش بسته، متاثر از دو انشعاب پربحث و پرتنش بیت‌کوین در سال گذشته میلادی است که به موجب آن یک مرحله رمزارز Bitcoin Cash از خود بیت‌کوین منشعب شد که خود این ارز جدید در مرحله‌ی بعدی تبدیل به Bitcoin ABC و Bitcoin SV شد؛ رخدادی که تا مدت‌ها صف‌آرایی و رجزخوانی مسببین اصلی آن ادامه داشت و حتی لطمه‌ی جدی به روند بازار زد.

از این منظر ممکن است برداشت اولیه از مسئله‌ی هاردفورک، منفی و نامطلوب باشد. تاکنون آنچه که مبنای وقوع این هاردفورک‌ها قرار داشته، درحقیقت اعمال اصلاحات و بهبود پروتکل‌های شبکه و هسته مرکزی بوده است. چنانچه در گذشته اجماع حداکثری پیرامون پیشنهادها برای تغییرات جدید صورت می‌گرفت، باید تنها شاهد ارتقاء کیفیت کارکرد بیت‌کوین یا بیت‌کوین‌کش می‌بودیم؛ اما چنین نشد و اکنون در رابطه با اتریوم موضوع کاملا متفاوت است و از ابتدا تغییرات جدید مورد توافق تمامی اعضای توسعه‌دهنده‌ی هسته اتریوم قرار گرفته است.

Ethereum

در جریان بررسی های تحلیلی Chainsecurity و TrailofBits که پیش از آغاز اجرای اصلاحات در مرحله‌ی اول صورت گرفته بود، نقاط آسیب‌پذریری در بسته‌ی EIP-1283 شناسایی شده و احتمال آن وجود داشت که سازوکار و محاسبات پرداخت کارمزد در قراردادهای هوشمند در شرایط خاصی دچار مشکل شود. حتی تاکنون از این مبدا هیچ آسیب یا خسارتی متوجه هیچ پلتفرمی نشده است.

با این وجود توسعه‌دهندگان هسته‌ی مرکزی اتریوم در جلسه‌‌ای که ساعت ۲ بعدازظهر دیروز  و با حضور ویتالیک بوترین خالق اتریوم داشتند، تصمیم گرفتند که تا زمان انجام بازنگری‌های کامل این به‌روزرسانی کلی به تعویق بیفتد. البته در تصمیمات جلسه همچنین سقف زمانی نهم اسفندماه برای اجرای این کار تعیین شده است و بسته‌های نهایی پس از اصلاحات لازم از بلاک ۷۲۸۰۰۰۰ اعمال خواهند شد.