فهرست مطالب این مقاله

چطور بدهی ام را کم کنم؟

امیدواریم از خواندن این مطلب، ((چطور بدهی ام را کم کنم؟)) لذت ببرید و برایتان مفید باشد،از همراهی شماسپاسگذاریم.

بازاریابی یا مارکتینگ چیست؟

امیدواریم از خواندن این مطلب، ((بازاریابی یا مارکتینگ چیست؟)) لذت ببرید و برایتان مفید باشد،از همراهی شماسپاسگذاریم.

عنوان مقاله :

دسته بندی مقاله :

پیش‌بینی ثبات در بازار طلا برای سال ۱۴۰۰

ایسنا/قزوین یک دکترای اقتصاد گفت: می‌توانیم بگوییم در سال ۱۴۰۰ شوک‌های شدید افزایش قیمت طلا که از اوایل سال ۹۷ تا اواسط ۹۹ در کشور شاهد بودیم را نداشته باشیم و ثباتی بر قیمت ریالی طلا حاکم باشد.

مهرداد رحمانی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: برای پیش‌بینی قیمت آتی طلا و سکه در کوتاه‌مدت، باید بتوانیم نرخ ارز و قیمت جهانی طلا را پیش‌بینی کنیم چون قیمت ریالی طلا تابع قیمت جهانی طلا و نرخ ارز غیرمستقیم است.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط حاکم بر کشور و جهان، پیش‌بینی می‌کنیم در نیمه نخست سال جاری تغییرات شدیدی در نرخ ارز اتفاق نیفتد و انتظار داریم نرخ ارز در محدوده نرخ جاری و با پنج درصد نوسان مثبت یا منفی به کار خود ادامه دهد. اما در خصوص قیمت جهانی طلا انتظار بر این است که با ایجاد گشایش‌های اقتصادی در اغلب کشورهای دنیا در سال ۲۰۲۱، کاهش در قیمت جهانی طلا را ببینیم.

این دکترای اقتصاد نفت بیان کرد: قیمت طلا از ابتدای سال ۲۰۲۰ و همزمان با شیوع ویروس کرونا در سطح جهان افزایش پیدا کرد. چون شرکت‌های بین‌المللی به‌خاطر این ویروس نتوانستند به مانند سال ۲۰۱۹ تولید داشته باشند حجم تولید کالاها و ارائه خدمات در کشورهای مختلف در طی سال ۲۰۲۰ کاهش یافت.

وی خاطرنشان کرد: در سال ۲۰۲۰ تمامی کشورهای دنیا به‌جز چین، با رشد اقتصادی منفی مواجه شدند. علی‌رغم اینکه ویروس کرونا در دسامبر ۲۰۱۹ در چین مشاهده شد و از آنجا به سرتاسر دنیا منتشر و منتقل شد؛ اما چین تنها کشوری بود که از شیوع ویروس کرونا آسیب چندانی ندید و توانست آثار سوء این ویروس را بر اقتصاد خود کنترل کرده و تا حدود زیادی از بین ببرد و سال ۲۰۲۰ را با رشد مثبت به پایان برساند.

رحمانی بیان کرد: در سال ۲۰۲۰ ویروس کرونا بر اقتصاد تمامی کشورهای دنیا تأثیر منفی گذاشت و هیچ یک نتوانستند نرخ رشد مثبتی را بر جای بگذارند، حتی بسیاری از آنان نرخ رشد منفی داشتند.

وی تصریح کرد: با ساخت واکسن کرونا، چشم‌انداز روشنی برای اقتصاد دنیا در سال ۲۰۲۱  وجود دارد و لذا انتظار می‌رود از طریق واکسیناسیون عمومی که در کشورهای مختلف انجام می‌شود آثار سوء ویروس کرونا بر فعالیت‌‎های اقتصادی و تولیدی در سال ۲۰۲۱ نسبت به ۲۰۲۰ کاهش یافته و شاهد رشد اقتصاد جهانی در سال جاری میلادی باشیم.

این کارشناس توضیح داد: رشد اقتصادی باعث خواهد شد در ۲۰۲۱ انگیزه سرمایه‌گذاری در دارایی‌هایی نظیر طلا در سطح جهانی کاهش پیدا کند؛ در حقیقت بازگشت و احیای فعالیت‌های اقتصادی در کشورهای مختلف، انگیزه‌ سرمایه‌گذاری در دارایی‌هایی نظیر طلا را کاهش خواهد داد به همین جهت نباید انتظار داشته باشیم قیمت جهانی طلا در سال ۲۰۲۱ افزایش پیدا کند، حتی با توجه به چشم‌انداز روشن اقتصادی در سال‌جاری میلادی، کاهش قیمت‌های جهانی طلا دور از انتظار نیست.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه انتظار داریم نرخ ارز در کشورمان ثابت باقی بماند و نرخ جهانی طلا هم افزایش پیدا نکند، در بازارهای داخلی انتظارمی‌رود قیمت سکه و طلا که متأثر از قیمت جهانی این فلز هستند تقریباً ثابت باقی بمانند و یا حتی با اندکی کاهش مواجه شود.

این دکترای اقتصاد نفت در پایان گفت: می‌توانیم بگوییم در سال ۱۴۰۰ شوک‌های شدید افزایش قیمت طلا که از اوایل سال ۹۷ تا اواسط ۹۹ در کشور شاهد بودیم را نداشته باشیم و ثباتی بر قیمت ریالی طلا حاکم باشد. اگر خوش‌بینانه نگاه کنیم حتی باید انتظار کاهش اندک قیمت طلا در سال ۱۴۰۰ را در ذهن بپرورانیم.

انتهای پیام