3
مدیریت

09196056862

نتایج بیشتر ...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

شبکه ارتباطی راهبردی امکان ، شاهراه حرکت به سمت بازارهای بین المللی

نتایج بیشتر ...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

شبکه ارتباطی راهبردی امکان ، شاهراه حرکت به سمت بازارهای بین المللی

فهرست مطالب این مقاله

چطور بدهی ام را کم کنم؟

امیدواریم از خواندن این مطلب، ((چطور بدهی ام را کم کنم؟)) لذت ببرید و برایتان مفید باشد،از همراهی شماسپاسگذاریم.

بازاریابی یا مارکتینگ چیست؟

امیدواریم از خواندن این مطلب، ((بازاریابی یا مارکتینگ چیست؟)) لذت ببرید و برایتان مفید باشد،از همراهی شماسپاسگذاریم.

عنوان مقاله :

دسته بندی مقاله :

یکی از مشکلات جدی کشور فقدان شفافیت است

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: معتقدم یکی از مشکلات جدی کشور، فقدان شفافیت است و اگر ما شفافیت را اجرا کنیم بسیاری از مسائل حل می‌شود.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، سیدابراهیم رئیسی نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری در گفت‌وگوی ویژه خبری در سخنانی با اشاره به تشریح برنامه‌هایش در حوزه مسائل اقتصادی ومبارزه با فساد، گفت: تحولی که باید ایجاد شود و در این مقطع برای کشور نیز ضرورت دارد، اجرای عدالت است، اگر اجرای عدالت در همه سطوح صورت بگیرد، جلوی فساد نیز گرفته خواهد شد.

وی با بیان اینکه واژه فساد، واژگان قرآنی تعریف شده بر اعتدال دلالت دارد، افزود: هر چیزی که از اعتدال خارج شود، منجر به فساد می‌شود، البته خرد و کلان نیز دارد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: محور ما اجرای عدالت است و تحول نیز یک ضرورت است، محور ما این است که باید در تمام سطوح اجرایی کشور اجرای عدالت مدنظر قرار گیرد.

رئیسی تصریح کرد: ممکن است ما گاهی ادعای عدالت داشته باشیم و گاهی نیز مردم احساس عدالت کنند، ما به دنبال احساس عدالت هستیم، به طوری که مردم کوچه و بازار نیز بگویند که عدالت اجرا می‌شود.

وی با طرح این سوال که سازوکارهای اجرای عدالت را چگونه باید تعریف کنیم، گفت: در دولت سازوکارهای مهمی که می‌تواند عدالت را اجرا و با فساد مبارزه کند، بسیار حائز اهمیت است، مردم نیز قاچاق، فساد، زمین‌خواری و مفاسد بانکی را زمینه‌های فساد می‌دانند.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه مفاسد بانکی یکی از مشکلات جدی کشور است، افزود: ارتشا و رانت خواری از مصادیق فساد است که باید به طور جدی با آن مقابله کرد.

رئیسی افزود: در هر جایی که می‌خواهد امتیاز و مجوزی از بخش‌های دولتی به بخش خصوصی واگذار شود، جز نقاطی است که باید به دقت مورد نظارت جدی قرار گیرد. به عنوان مثال، پرداخت تسهیلات بانکی از نقاطی است که باید مورد بررسی و نظارت جدی قرار گیرد، زیرا مشکلات زیادی دارد.

وی گفت: بانک‌ها و بانک‌های عامل و حتی نظارت‌هایی که بانک مرکزی می‌کند نیازمند بررسی‌های دقیق است.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: سازوکارهای ما باید سازوکارهای کارآمدی باشد.

حل بسیاری از مشکلات کشور با شفافیت

سیدابراهیم رئیسی ادامه داد: معتقدم یکی از مشکلات جدی کشور، فقدان شفافیت است. اگر ما شفافیت را اجرا کنیم بسیاری از مسائل حل می‌شود.

وی اضافه کرد: به عنوان مثال سامانه‌هایی مانند بانک مرکزی، وزارت اقتصاد، بنادر و کشتیرانی، گمرکات و مجموعه‌ای از اینها، اگر با هم مرتبط شوند، یک سامانه فعال اقتصادی که داده‌های مختلفی به آن وارد می‌شود، به طور مرتب مورد نظارت قرار می‌گیرد.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: در این سامانه بر ارز و کالاها نظارت می‌شود و واردات و صادرات به طور کامل می‌تواند تحت اشراف قرار گیرد.

رئیسی افزود: هیچکس نیست در کشور که به اهمیت موضوع شفافیت پی نبرده باشد، خوشبینانه این است که قصدی برای شفافیت داشته‌اند، در این قضیه رانت وجود دارد.

وی تاکید کرد: اگر این سامانه فعال شود دست خیلی‌ها قطع می‌شود و زمینه‌های بسیاری از فساد از بین می‌رود، بنده در قوه قضائیه پرونده‌هایی را بررسی می‌کنم و می بی نم که روابط ثروت و قدرت وجود دارد که نمی‌خواهند پرونده‌ای بررسی شود.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: معتقدم ۱۰ برابر این مقاومت‌ها در دستگاه اجرایی خواهد بود که نمی‌خواهند سامانه‌ها فعال شود نه فقط این سامانه‌ها که هر سامانه‌ای که بخواهد امور را منضبط کند و بخواهد دست رانت خواری و فساد را قطع کند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری شفافیت را بسیار مهم دانست و گفت: خودم در جاهایی که مسئولیت داشتم سعی داشتم شفافیت را ایجاد کنم و اجرا هم شده و جلوی بسیاری از بی اعتمادی‌ها گرفته شده است.

رئیسی یکی از بحران‌های کنونی جامعه را ناشی از مسئله بی اعتمادی دانست و با تاکید بر ضرورت رفع آن افزود: باید با رفع بی اعتمادی آن را به اعتماد به دولتمردان تبدیل کرد و راهکار آن ایجاد شفافیت است.

وی تعارض منافع را دومین منشأ مفاسد دانست و گفت: تعارض منافع یعنی کسانی که خودشان منفعت دارند مانع از پیشبرد امور می‌شوند مثلاً در حوزه مسکن به کسانی مسئولیت دادیم که خودشان پیمانکارند و در این حوزه دست دارند و نمی‌گذارند کارها صورت گیرد.

رئیسی افزود: یا کسانی که در مجموعه‌هایی مانند مدارس غیرانتفاعی مدرسه دارند و اینها تصمیم گیرنده می‌شوند در حالیکه خودشان یک طرف قضیه هستند آیا می‌توانند برای خودشان تصمیم بگیرند؟

نامزد انتخابات ریاست جمهوری، تعارض منافع را یکی از مشکلات جدی در کشور دانست که نمی‌گذارد کارها به سامان برسد.

عناصر مشکل آفرین را کنار می گذاریم

وی تاکید کرد: ما باید علاوه بر عنصری که مبتلا به فساد و رانت خواری است کسانی را هم که منافعی دارند نباید در نظام تصمیم سازی و تصمیم گیری قرار داده شوند زیرا آنان در کشور مشکل ایجاد می‌کنند.

رئیسی گفت: ما بنا داریم در دولت از عناصری که در کشور مشکل دارند کنار بگذاریم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به ضرورت نظارت بر امور کشور افزود: بانک‌های عامل باید درست عمل کنند ما در این مدت با افرادی مواجه بودیم که متخلف بودند و جرم انجام دادند و در نظام بانکی با آنان برخورد شد، بانک مرکزی جایگاه نظارتی دارد و باید نظارت می‌کرد اما چرا نظارت نکرد؟

وی تصریح کرد: وقتی ما پیگیری کردیم متوجه شدیم که در بانک مرکزی هم فساد وجود دارد و تقریباً ۲۵ نفر در بانک مرکزی دستگیر شدند از افرادی که کارشان نظارت بوده و آقایانی که باید خودشان نظارت می‌کردند که تسهیلات به افراد واجد الشرایط پرداخت شود خودشان وقتی جعبه سکه جلویشان گذاشتند پایش می لرزد و می‌نویسد که ۱۰ میلیون دلار به فلانی تسهیلات بدهیم در صورتی که واجد شرایط نیست.

رئیسی تاکید کرد: ما باید نظامات را اصلاح کنیم اگر اصلاح نکنیم نظام اداری کشور ضربه می‌خورد عملکردها زیر سوال می‌رود و مردم بی اعتماد می‌شوند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: باید بدانیم یکی از جاهایی که بیشترین فساد در آن وجود دارد حوزه قاچاق کالا است؛ در زمینه‌های مهم فساد است از کجا قاچاق صورت می‌گیرد؟ باید دانست منابع قاچاق کالا کجاست و پولش از کجا تأمین می‌شود؟

وی تاکید کرد: کالاهایی که صادر می‌شود باید پیگیری کرد که ارزش به نظام تولید و چرخه مالی کشور بازگردد اما نمی‌آید.

رئیسی گفت: یک راه این است که برویم و در عرصه با قاچاقچیان برخورد کنیم مانند کاری که در قوه قضائیه با قاچاق کالا انجام شد و پرونده‌هایش را در بنادر از صبح تا شب رسیدگی می‌کنیم اما آیا این مسئله را حل می‌کند؟ خیر؛ چرا؟ چون مسئله این است که منبع ارز باید کنترل شود.

وی افزود: البته من نمی‌خواهم بگویم هر ارزی که محصول صادراتی است وارد عرصه قاچاق می‌شود این حرف‌ها را نمی‌خواهم بزنم اما به لحاظ سازمانی باید رهگیری شود و این می‌تواند در سامانه انجام شود بدون اینکه افراد متهم شوند یا به کسی جسارتی شود و کاملاً می‌تواند در ساختار سامانه‌ای نظارت شود که کالایی که صادر می‌شود ارزش چگونه وارد کشور می‌شود که تبدیل به کالای قاچاق نشود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: پس باید با فعال کردن سامانه‌ها، شفافیت و جلوگیری از تعارض منافع می‌توانیم بسیاری از ساختارها و زمینه‌های فساد را رفع کنیم.

رئیسی در پاسخ به پرسشی درباره برخی زمینه‌های فسادخیز مانند اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی در بودجه یا ارائه قیر رایگان گفت: این از کارهایی است که دولت و مجلس وقتی می‌خواهند تصمیم گیری کنند باید همه عواقب آن را در نظر بگیرند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: باید درست ببینند که ارز ۴۲۰۰ تومانی یعنی آغاز پرونده‌های فساد و آمدنش به قوه قضائیه، ما چند پرونده اکنون در قوه قضائیه داریم که محصول همین ارز است.

وی افزود: اگر ضرورتی دارد که در کشور هر کاری در هر مقطعی انجام شود، باید نظارت متناسب با آن را نیز تعریف کنیم.

لزوم ایجاد شفافیت برای مقابله با فساد

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: با فعال کردن سامانه‌ها، ایجاد شفافیت و جلوگیری از تعارض منافع می‌توانیم بسیاری از زمینه‌های فساد را رفع کنیم.

سید ابراهیم رئیسی در ادامه اظهاراتش در برنامه گفتگوی ویژه خبری در شبکه دو سیما، بسیاری از پرونده‌های مرتبط با فساد را مربوط به ارز ۴۲۰۰ تومانی دانست و افزود: اگر ضرورت دارد که هر کاری در کشور انجام شود، باید نظارت متناسب با آن را نیز تعریف کنیم.

وی گفت: در این چارچوب باید بگوییم که ارز ۴۲۰۰ تومانی را به چه کسی می‌خواهیم بدهیم؟ آیا می‌خواهیم به وارد کننده بدهیم؟ وارد کننده باید کالا وارد کند و نباید سوداگری کند و باید ثمره آن وارد سفره مردم شود.

رئیسی تصریح کرد: قرار بود مرغ و تخم مرغ به قیمت پایین‌تر از ارز ۴۲۰۰ تومانی دولت به نهاده‌های دامی عرضه شود و این برای سهولت مردم داده شده است، آیا این اتفاق افتاد یا این وسط دلالان سود بردند؟

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: این از آن اموری است که نظارت جدی می‌طلبد و شأن دولت شأن حمایت و نظارت است، کشاورزان عزیز ما باید مشمول حمایت و دریافت تسهیلات شوند و تضمین آنان داده شود که محصولاتشان زمین نماند تا بتوانند استفاده لازم را ببرند.

وی افزود: باید به نحوی اقدام شود که از زنجیره تأمین، تولید تا مصرف از اینکه دلالان وارد عمل شوند جلوگیری کنیم تا از مصرف کننده تا تولید کننده، ضرر نکند.

رئیسی اضافه کرد: اگر از کشاورزان عزیز ما که این همه تلاش می‌کنند درباره مشکلاتشان بپرسیم می‌گویند از کاشت، داشت و برداشت اگر حمایت شوند و دستگاه‌های نظارتی دقیق این مسیر را نظارت کنند مشکلی نخواهند داشت و به حاشیه شهرها نخواهند آمد و در همان روستاها باقی می‌مانند که بزرگترین کارگاه‌های تولیدی محسوب می‌شوند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری همچنین گفت: فعال کردن روستا و اقتصاد روستا یعنی فعال کردن مجموعه‌ی تولیدی عظیم برای کشور و آمدن روستاییان به حاشیه‌ها سبب می‌شود که هم خودشان رنج ببرند و هم کشاورزی تعطیل شود پس چرا این خسارت‌ها را ببینیم؟

وی افزود: اگر دولت شأن نظارتی اش را فعال کند هم می‌تواند از وقوع فساد جلوگیری کند و هم اگر کسی احیاناً مرتکب فساد شد به سرعت ساز و کارهایی در دولت طراحی شده است که با او برخورد می‌شود و آخرش هم می‌تواند به دستگاه قضائی منتهی شود.

رئیسی تصریح کرد: اما متأسفانه این اتفاق نمی‌افتد و نتیجه این می‌شود که همزمان صدای کشاورز، مصرف کننده و تولید کننده در می‌آید.

وجود ظرفیت ایجاد یک میلیون شغل در سال

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بیکاری را یکی از دغدغه‌های مهم کشور دانست و گفت: ظرفیت ایجاد یک میلیون شغل در سال برای کشور وجود دارد.

حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در ادامه سخنانش در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما به جشن چندباره استقلال تولید گندم در کشور اشاره کرد و افزود: چرا ما امسال باید چند میلیون تن گندم وارد کنیم؟ به نظر من باید با یک نگاه سیاست گذاری دقیق با نظارت بر آن چیزی که انجام می‌شود بتوانیم جلوی این گونه عوارض را بگیریم.

وی گفت: اگر دولت شأن نظارتی خود را نسبت به کشاورزی و کالا و محصول کشاورزی و نسبت به روند تولید، تأمین و مصرف را دقیق انجام دهد و سامانه‌ها ایجاد شود، من فکر می‌کنم جلوی بسیاری از عوارض گرفته شود.

حجت الاسلام رئیسی در پاسخ به سؤالی که آیا دستگاه‌های نظارتی در دولت شما هم به همین منوال کار را ادامه خواهند داد افزود: بیشتر دستگاه‌های نظارتی نظارت پسینی هستند نه پیشینی؛ به عنوان مثال سازمان بازرسی وقتی یک موضوع؛ واقعی می‌شود را بررسی می‌کنند که بیشتر پسینی است تا پیشینی و دیوان محاسبات؛ تفریغ بودجه را می‌کند و ما باید ساز و کار را درون هر تصمیم تعریف کنیم و این با بحث نظارت‌های همانند سازمان بازرسی فرق می‌کند.

وی گفت: ما باید همراه با تصمیم؛ نظارت را تعریف کنیم و نه این که بگوییم یک جا تصمیم بگیرد و یک جای دیگر نظارت کند و این شدنی نیست.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: برخی از مجوزها را که از سوی دستگاه اداری صادر می‌شود حرکت تولید را کند می‌کند و خود مجوزها موجب می‌شود امضاهای طلایی پیش بیاید.

حجت الاسلام رئیسی گفت: ما باید در برخی موارد نظارت‌ها را طوری تعریف کنیم که این نظارت‌ها همانند اخذ مجوزها موجب کندی نظام تولید نشود و این همان ساز و کارهای بسیار دقیقی است که هم تولید را کند می‌کند و هم نظارت دولت برجاست.

وی افزود: اگر شما تصمیم می‌گیرید ارز ۴۲۰۰ تومانی باید معلوم شود این ارز را به چه کسی دادید و آیا کالای مورد نظر را وارد کشور کرد یا نکرد؟.

حجت الاسلام رئیسی گفت: من چند روز پیش از آقایان بانک مرکزی سوال کردم که آیا نظارت کردید؟ و اگر نظارت می‌کردید که این اتفاق نمی‌افتاد.

وی افزود: مگر می‌شود دستگاه‌های دولتی هر طور که دوست دارند تصمیم بگیرند و نتیجه آن بشود این گونه مفاسدی که مردم از آن گله مندند.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: آیا آقایان نخواستند این سامانه‌ها را فعال کنند؟ ندانستند که این کار به سود کشور است؟ که به نظر من نتوانستند و چرا نتوانستند؟ چون مقاومت زیاد است.

حجت الاسلام رئیسی افزود: اینجا یک اراده جدی می‌خواهد که این اراده جدی آنها را باهم متحد کند و بتواند نظارت با شفافیت صورت گیرد و جلوی فساد گرفته شود و باید با قدرت وارد این بخش شد.

وی گفت: وقتی ساز و کاری باید در کشور اجرا شود نمی‌توانند به بهانه‌هایی سر باز بزنند و نمی‌شود با ناتوانی، بی عرضه گی و بی توجهی این مسأله بسیار مهمی که جزو ضرورت‌های کشور است؛ توجه نکرد.

حجت الاسلام رئیسی افزود: چند درصد از دولت الکترونیک تشکیل شده است و ما سال‌ها می‌گوئیم که باید تشکیل شود و همه هم قبول داریم، پس چرا تشکیل نمی‌شود و چرا سامانه‌ها باهم مرتبط نمی‌شود؟ برای این که یک قدرت، یک اراده مدیریتی جدی در کشور می‌خواهد و با این اراده؛ خیلی از کارها سامان پیدا می‌کند.

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص برنامه دولتش برای ایجاد اشتغال و اینکه نرخ بیکاری در پایان چهار ساله این دولت به چه رقمی می‌رسد؟ گفت: بیکاری یکی از دغدغه‌های مهم کشور است و ایجاد اشتغال در کشور کاملاً امکان پذیر است و سوال من این است که چرا این اشتغال ایجاد نشده است؟

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود: ما امروز می‌توانیم بگوییم آمار بیکاران پنج میلیون بیکار است که شامل بیکار و شبه بیکار می‌شود و این آمار واقعاً زیبنده کشور نیست.

حجت الاسلام رئیسی گفت: اگر در سال یک میلیون اشتغال ایجاد می‌شد، ما شاهد این وضعیت نبودیم، ولی ایجاد نشد و با سالی با ۲۰۰ یا ۳۰۰ هزار شغل مسأله حل نمی‌شود و سالی ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار شغل عقب ماندگی داریم که در کشور امکان ایجاد سالی یک میلیون شغل هست که در چهار سال چهار میلیون شغل ایجاد شود.

وی افزود: ظرفیت قابل توجهی از واحدهای تولیدی بلا استفاده و معطل است.

حجت الاسلام رئیسی گفت: ما در قوه قضائیه دو هزار از آنها را راه اندازی کردیم اما هزاران واحد تولیدی هست که به تملک بانک‌ها درآمده است.

وی افزود: من زمانی که به هر استانی می‌روم می‌گویند ۵۰ واحد دیگر هم هست، سوال این جاست که چرا باید این گونه باشد؟ زمانی می‌گوئید زیرساخت ندارد در حالی که زیرساخت هم دارد، من زمانی که به سبلان پارچه اردبیل رفتم دیدم سالن کاملاً آماده است و برای چه کارگر در آن مشغول نیست؟ یا ماشین سازی تبریز در اراک یا در خرم آباد هر واحدی را که بازدید کردم دیدم آنها با یک اقدام مقدماتی اشتغال در آنها اتفاق می‌افتد و بیکاری کاملاً کم می‌شود.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: ظرفیت موجود کشور کاملاً قابل توجه است و متأسفانه در این سال‌ها شغلی که باید ایجاد می‌شد، نشد.

حجت الاسلام رئیسی افزود: باید ظرفیتی که الآن در واحدهای تولیدی معطل مانده به تولید برسد و این کار انجام شدنی است و دوم این که ۷۰ درصد ظرفیت اقتصادی ما در کشور فعال نیست.

وی گفت: سهم برخی کشورهای اروپایی از استفاده از ساحل ۵۰ درصد تولید ناخالص ملی آنهاست، این در حالی است که ما با ساحل سه هزار کیلومتر ارتباط داریم و سهم اقتصاد دریای ما دو سه درصد است.

حجت الاسلام رئیسی افزود: اقتصاد دیجیتال باید فعال شود و اگر اقتصاد فضای مجازی ما فعال شود؛ خانم‌های خانه دار هم می‌توانند تولید محتوا کنند و درآمد داشته باشند.

وی همچنین بخش مسکن را پیشران اقتصاد کشور دانست.